20.07.2019

عربستان با استقرار نیروهای آمریکایی در این کشور موافقت کرد

دویچه‌وله: در پی بالا گرفتن تنش در منطقه خلیج فارس عربستان موافقت خود را با استقرار نیروهای نظامی آمریکا در این کشور اعلام کرد. این کشور همچنین از حملات هوایی تازه به صنعا، پایتخت یمن خبر داده است.

عربستان سعودی با استقرار سربازان آمریکایی در این کشور موافقت کرده است.

به گزارش روزنامه آلمانی “سایت”، نماینده وزارت دفاع عربستان سعودی جمعه ۲۸ تیر (۱۹ ژوئیه) در گفت‌وگو با SPA، خبرگزاری دولتی این کشور گفت، ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی چنین اقدامی را تأیید کرده است.

به گفته او، واشنگتن و ریاض تلاش دارند، همکاری‌های خود جهت “دفاع و امنیت و ثبات در منطقه را قوت ببخشند.”

پیش از این رسانه‌های آمریکایی از برنامه دولت آمریکا و دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور این کشور برای اعزام حداکثر ۵۰۰ نظامی آمریکایی به عربستان سعودی خبر داده بودند. هدف از این اقدام محافظت از نیروهای مسلح و مصالح آمریکا در منطقه در برابر تهدیدهای موجود خوانده شده بود.

آخرین استقرار سربازان آمریکایی در عربستان در سال ۲۰۰۳ رخ داد. در سال ۱۹۹۱ نیز در جریان جنگ خلیج فارس سربازان آمریکایی در عربستان استقرار یافتند. در آن زمان از پایگاهی در جنوب ریاض نیروی هوایی آمریکا حملات خود علیه عراق را عملی می‌کرد. حدود ۲۰۰ فروند هواپیمای نظامی آمریکا برای مدتی در آن‌جا مستقر بودند.

افزایش تنش‌ها علیه ایران

موافقت عربستان با استقرار نظامیان آمریکایی در این کشور همزمان با افزایش تنش‌ها در منطقه خلیج فارس در مقابله با ایران اعلام شده است.

ایران که پیش از این نیز متهم به حمله به چند نفتکش در آب‌های دریای عمان و خلیج فارس شده بود جمعه از توقیف یک نفتکش بریتانیایی در تنگه هرمز به دلیل “رعایت نکردن قوانین و مقررات بین‌المللی” خبر داد. بریتانیا این اتهام را رد و تهدید کرده در صورت آزاد نشدن سریع این نفتکش “پیامدهای جدی” در انتظار ایران خواهد بود.

حملاتی تازه علیه یمن

همزمان ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان سعودی که با شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران در یمن می‌جنگد از حملات هوایی تازه علیه صنعا، پایتخت این کشور خبر داد.

خبرگزاری رویترز می‌‌نویسد، طبق گزارش تلویزیون یمن، ائتلاف تحت رهبری عربستان بامداد شنبه مواضعی نظامی را در صنعا هدف گرفته است.

به گفته رویترز، سایت‌های پدافند هوایی و انبارهای موشک‌های بالستیک در صنعا مورد حمله واقع شده‌اند. صنعا در کنترل شبه‌نظامیان حوثی یمن قرار دارد.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates