25.08.2019

نرمش مجدد قهرمانانه مقام عظما: ظریف به محل نشست گروه ‌۷ در فرانسه رفته است


بی‌بی‌سی: سران هفت کشور اقتصادی جهان در جنوب فرانسه برای نشستی دو روزه گردهم آمده‌اند

بر اساس تازه‌ترین گزارشها عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران تایید کرده است که محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه این کشور، به محل نشست گروه هفت (جی ۷) در فرانسه رفته است.

خبرگزاریهای ایران به نقل از عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران تایید کرده اند که : “به دعوت وزیر امور خارجه فرانسه، ظریف برای ادامه رایزنی ها درخصوص ابتکارات اخیر میان روسای جمهور ایران و فرانسه، وارد شهر بیاریتز محل برگزاری اجلاس سران گروه هفت شد. در این سفر با هیات آمریکایی ملاقات یا مذاکره ای صورت نخواهد گرفت.

پیشتر گفته شد که یک هواپیمای دولتی که از تهران به طرف شهر بیاریتز، محل نشست گروه هفت در جنوب فرانسه پرواز کرده، ساعتی پیش در فرودگاه این شهر فرود آمده است.

سران هفت کشور اقتصادی جهان در جنوب فرانسه برای نشستی دو روزه گردهم آمده‌اند قرار است مسائلی مهم از جمله تنش در خلیج‌فارس و اختلافات میان تهران و واشنگتن و بحران آتش‌سوزی در جنگل‌های آمازون برزیل در این نشست مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه گفته که رهبران شرکت کننده در نشست گروه هفت برغم اختلافات بر سرتوافق هسته‌ای ایران، موضع مشترکی نسبت به این کشور دارند. آقای مکرون همچنین با تاکید بر این که هیچ یک از کشورهای گروه هفت خواستار دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای نیست، گفت که همه اعضای گروه هفت به برقراری صلح و ثبات در منطقه پایبند هستند.

بنابر گزارش رسانه‌های فرانسه امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه در گفتگویی که هنگام ناهار دو نفره روز گذشته با دونالد ترامپ، رئیس جمهورآمریکا داشته جزئیاتی از طرح خود برای کاهش تنش میان واشنگتن و تهران را مطرح کرده است.

دستیاران آقای مکرون به خبرگزاری فرانسه گفته‌اند لغو محدود تحریم نفتی ایران در برابر توقف غنی‌سازی اورانیوم از سوی ایران بخشی از طرح فرانسه است.

رئیس‌جمهور فرانسه می‌گوید برای حل تنش اخیر میان تهران و واشنگتن پیشنهادی دارد که آن را با محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در میان گذاشته است. او در عین حال گفته باید دید آمریکا تا چه حد حاضر است با این پیشنهاد راه بیاید.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، آقای ظریف گفت‌وگوها با رئیس جمهور فرانسه را «خوب و سازنده‌» خوانده و گفته تماس‌ها بین روسای جمهور ایران و فرانسه ادامه خواهد داشت. امانوئل مکرون در روزهای گذشته تلاش کرده با ارائه پیشنهادهایی، ایران را متقاعد کند که در توافق هسته‌ای باقی بماند.


امانوئل مکرون و دونالد ترامپ ظهر شنبه با هم نهار خوردند

همزمان دونالد ترامپ به شکل تلویحی توافق سران جی‌هفت برای ارسال پیام به تهران را زیر سئوال برد و گفت به رغم اینکه مشکلی با تلاش‌های رئیس‌جمهور فرانسه با کاهش تنش با ایران ندارد، اما آمریکا مسیری مجزا برای مساله ایران می‌پیماید.

ساعتی پیشتر منابع فرانسوی گفتند که سران جی‌هفت پذیرفته‌اند که از طریق امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری این کشور پیامی به سران جمهوری اسلامی ارسال کنند.

اما وقتی آقای ترامپ در مقابل این پرسش قرار گرفت که آیا با محتوای این پیام موافق است؟ گفت: “من درباره این موضوع صحبتی نکردم.”

او با این حال افزود که مشکلی با تلاش‌های میانجیگرایانه امانوئل مکرون یا شینزو آبه نخست‌وزیر ژاپن ندارد.

فرانسه از حامیان برجام و از مخالفان تحریم ایران محسوب می‌شود. اما دونالد ترامپ اصرار دارد که بر شدت فشار بر ایران بیافزاید تا مقام‌های ایرانی حاضر شوند با او مذاکره کنند. او معتقد است مذاکره‌ای که مقام‌های ایرانی به آمریکا در دوران باراک اوباما، رئیس‌جمهوری پیشین این کشور انجام داده‌اند، به یک “توافق بد” ختم شده است

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates