28.08.2019

‎فاش گویی سرافراز از چرایی حذف عادل فردوسی‌پور: دستور بیت رهبری بود

ایران وایر: «محمد سرافراز»، رییس سابق صداوسیما مدعی شده است که سال ۱۳۹۵ دفتر آیت‌الله «علی خامنه‌ای»، رهبر جمهوری اسلامی ایران خواستار تعطیلی برنامه «۹۰» شده بود اما او زیر بار این درخواست نرفته است. سرافراز دلیل این فشار از سوی دفتر رهبری را مصاحبه «عادل فردوسی‌پور»، مجری این برنامه با «محمدجواد ظریف»، وزیر امور خارجه عنوان کرده است.

برنامه ۹۰ از اسفند سال ۱۳۹۷ به دلیل مخالفت «علی فروغی»، رییس جوان و تازه وارد شبکه سه سیما، دیگر روی آنتن نرفت. این برنامه پس از نزدیک به ۲۱سال تعطیل شد. توقف پخش این برنامه البته انتقادهای گسترده‎ای را در جامعه به همراه داشت.

علی فروغی پسر باجناق «حدادعادل» است و شخص حداد عادل هم پدر زن «مجتبی خامنه‌ای»، فرزند رهبر جمهوری اسلامی ایران. منهای این نسبت نزدیک خانوادگی مدیر شبکه سه سیما با آیت‌الله خامنه‌ای و بیت رهبری، می‌توان نارضایتی او از ورود فردوسی‌پور به مبحث بلیت فروشی ورزشگاه‌های ایران که متعلق به شرکت «برهان مبین» است را هم دخیل دانست.

بخشی از سهام این شرکت متعلق به «ستاد اجرای فرمان امام» است و علی فروغی عضو هیات مدیره «موسسه فرهنگی رزمندگان اسلام»، یکی از زیرمجموعه‌های این ستاد به حساب می‌آید. یکی از آخرین اعتراض‌های عادل فردوسی‌پور در برنامه ۹۰، به حذف یکی از آیتم‌هایش در مورد احتمال تبانی در لیگ و فساد مالی در بلیت‌فروشی‌ها بود که چهار هفته پیاپی از سوی مدیریت شبکه سه سیما توقیف شد.

برخی معتقد بودند نقدهای عادل از این شرکت و به مخاطره افتادن منافع علی فروغی در برکناری او بی‌تاثیر نبوده است. اما به نظر نمی‌رسید علی فروغی بتواند در ساختار و چارت مدیریتی این سازمان صاحب چنین قدرتی باشد.

روز شانزدهم اردیبهشت امسال، شورای نظارت بر سازمان صداوسیما در بیانیه‎ای اعلام کرد تعطیلی و تعلیق برنامه‎ها جزو اختیارات صداوسیما است. در عین حال، یک ماه پس از صدور این بیانیه، «حمیدرضا علی‌عسگری»، برادر زاده رییس کنونی سازمان صداوسیما و بازیکن سابق تیم فوتبال «پرسپولیس» در صفحه اینستاگرامش فیلمی از خود منتشر کرد و با صدای مغموم مدعی شد که هفته قبل از آن، از عادل فردوسی‌پور خواسته بود او را به عنوان واسطه بازگشت به صداوسیما و آغاز کار دوباره ۹۰ بپذیرد.
علی‌عسگری اما در این ویدیو گفت: «با عادل صحبت کردم، او گلایه‌هایی داشت و درد دل‌هایی کرد. حرف‌هایش را شنیدم و با حاج آقا (مدیر صداوسیما) صحبت کردم. متاسفم که این را می‌گویم، اما برنامه ۹۰ به پایان عمر خود رسیده است.»

ادعای سرافراز، رییس سابق سازمان صداوسیما نمی‌تواند از واقعیت دور باشد. آذر سال ۱۳۹۵ بود که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ضمن انتقاد از برخی از برنامه‌های صداوسیما که در مسابقات خود هدایای مالی «نامتعارف» به بینندگان پرداخت می‌کنند، از جنجال‌های «یک برنامه» به صورت غیرمستقیم انتقاد کرد و دعواهای شفاهی مدیران ورزشی در آن را برای مردم ناکارآمد دانست. علی خامنه‌ای گفته بود صداوسیما نباید محلی برای دعوای مدیران و مربیان و داوران ورزش شود. برنامه ۹۰ تنها برنامه ورزشی و چالشی بود که این خصوصیات مورد نظر رهبر جمهوری اسلامی را داشت.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates