10.09.2019

عدم ثبت سیم‌کارت‌‌های نیروهای حزب‌الله در ایران؛ جهرمی در مجلس چه گفت؟

ایران وایر: در شرایطی که اکثر فیلترشکن‌های امن و معتبر خارجی با مشکل ارتباط روبه‌رو هستند، افرادی در داخل کشور اقدام به ساخت و فروش فیلترشکن از طریق درگاه‌های بانکی می‌کنند. گفته می‌شود تراکنش‌های مالی این افراد میلیاردی است و وابسته به برخی چهره‌های خاص و نهادهای امنیتی هستند.

تجارت فروش قانونی فیلترشکن و مافیای اقتصادی آن، یکی از موضوعاتی بود که «محمدجواد آذری جهرمی»، وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات روز دوشنبه در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالات «نصرالله پژمان‌فر» به آن اشاره کرد. در این جلسه، بر ضرورت احراز هویت افراد در فضای مجازی و قطع سیم‌کارت‌های مجهول برای اتباع غیرایرانی نیز تاکید شد.

پژمانفر، نماینده مردم مشهد در مجلس و عضو «جبهه پایداری» در این جلسه گفت: «امروزه در فضای مجازی ما شرایطی حکم‌فرما است که بسیاری از افراد برای استفاده از آن باید از فیلترشکن‌ها استفاده کنند؛ ابزاری که نسبت به استفاده از آن برنامه مشخصی نداریم.»

او برای از بین بردن این مشکلات، دو کار پیشنهاد داد: «اول مشخص کردن سطح دسترسی برای افراد مختلف در فضای مجازی و دوم احراز هویت افراد در این فضا.»

پژمانفر در این جلسه به مشخص نبودن سرنوشت بیش از دو میلیون سیم‌کارت مجهول هم اشاره کرد و گفت: «دسترسی اتباع خارجی به امکانات سیم‌کارت و فضای مجازی همانند افراد ایرانی است و برای آن‌ها محدودیتی وجود ندارد. البته کارهای کمی در این خصوص صورت گرفته اما تاثیر آن‌چنانی ندارد.»

آذری جهرمی در پاسخ به پرسش‌های این نماینده مجلس، مساله تعیین هویت افراد در استفاده از اینترنت را امری مهم عنوان کرد و گفت: «در رابطه با بحث هویت در فضای مجازی، مجددا می‌گویم تکلیفی برای مساله کلی هویت تاکنون در شورای عالی فضای مجازی تصویب نشده و هنوز هم به وزارت ارتباطات ابلاغ نشده است. بنابراین، هر دو بحث مطرح شده توسط آقای پژمان‌فر از حوزه اختیارات وزیر خارج است.»

مافیای فروش فیلترشکن در ایران

وزیر ارتباطات در ادامه با اشاره به مافیای فروش فیلترشکن‌ها گفت: «سوالی که فکر می‌کنم آقای پژمانفر در نوبت بعدی مطرح می‌کند، این است که چرا وزارت ارتباطات فیلترشکن‌ها را نمی‌بندد؟ بر اساس قانون، این کار وظیفه ما نیست و ارایه‌کنندگان خدمات دسترسی موظف به این کار هستند. فرض کنید صبح فردا فیلترشکن‌ها از دسترس خارج شوند، به اتفاقاتی که رخ می‌دهد فکر کرده‌اید؟ با این حجم از محدود بودن عمومی دسترسی‌ها، استاد دانشگاه نمی‌تواند وارد سایت مقالات و پژوهش‎های مورد نظرش شود، تاجران که تحریم هستند، نمی‌توانند وارد شبکه‌های بانکی شوند و توسعه‌دهنده‌های نرم افزار به مشکل برمی‌خورند. مگر می‌شود بدون سامان‌دهی رفت و با همه ابزارها مقابله کرد؟»

آذری جهرمی اضافه کرد: «بارها گفته‌ایم که دسترسی عمومی باید برای اقشار مختلف جامعه طبقه‌بندی شود. فیلترشکن به راحتی در کشور فروخته می‌شود و هیچ برخوردی با آن صورت نمی‌گیرد. معلوم است چه کسی پشت این کار قرار دارد؟ چه کسی تجارت فیلترشکن می‌کند؟ وقتی به این مساله اعتراض می‌کنم، برخی‌ها به من می‌گویند ما قانونی نداریم که فروش فیلترشکن جرم است. این یک تجارت چند صد میلیاردی در این حوزه است. می‌گویند تو برو همه را ببند و اگر زندگی مردم مختل شد، خودت جواب بده!»

سیم‌کارت‌های حزب‌الله

آذری جهرمی در ادامه این جلسه و در پاسخ به سوال مربوط به سیم‌کارت‌ها، به حضور نیروهای «حزب‌الله» لبنان در ایران هم اشاره کرد و گفت: «درباره مدیریت سیم‌کارت‌ها طی دو سال گذشته باید بگویم با همکاری فشرده‌ای که با مرکز ملی فضای مجازی، اپراتورها و سازمان ثبت احوال داشتیم، بیش از ۱۷ میلیون سیم کارت فاقد هویت یا مخدوش از شبکه خارج شده است.»

او اضافه کرد: «نکته دوم، بحث اتباع خارجی است. اتباع بیگانه زمان ورود به کشور با پاسپورت سیم‌کارت تهیه می‌کنند. برای این‌که مشکلی در این زمینه به وجود نیاید، باید بانک اطلاعاتی ناجا به سیستم هویتی اپراتورها متصل شود. این اتفاق هم رخ داد اما به دلیل ملاحظاتی که در طراحی شبکه ناجا وجود داشت، دسترسی به بانک اطلاعاتی آن‌ها آفلاین و با ۲۴ ساعت تاخیر امکان‌پذیر بود. این مشکل به جایی رسید که حزب‌الله پیغام دادند و گفتند امریکا ما را تحریم کرده و شما هم به ما سیم‌کارت نمی‌دهید. به همین دلیل این فرآیند را متوقف کردیم و به ناجا اعلام کردیم هر زمان سیستم‌شان به‌روز و آنلاین بود، از آن استفاده می‌کنیم. نمی‌دانم وزارت ارتباطات بر امنیت ارجح‌تر است یا ناجا؟»

اگرچه در این جلسه در نهایت نمایندگان مجلس شورای اسلامی از پاسخ‌های آذری جهرمی قانع شدند اما چند موضوع مهم در هاله‌ای از ابهام باقی مانده است؛ نخست آن که مافیای فروش فیلترشکن‌ در ایران وابسته به چه کسانی یا گروه‌هایی است که آذری جهرمی از پرداختن به جزییات آن در دفاع از خود طفره می‌رود. دوم این‌که احراز هویت افراد قرار است به چه شکلی انجام شود و با توجه محدودیت‌های کنونی برای دسترسی به اینترنت، پس از اجرایی شدن آن، شرایط عمومی دسترسی شهروندان به اینترنت چه گونه خواهد بود.

مورد دیگر مربوط به حضور نیروهای حزب‌الله در ایران است که آذری جهرمی در مجلس شورای اسلامی به آن اشاره کرد. او گفت پیامی از سوی حزب‌الله گرفته و فرآیند هویتی ثبت‌نام سیم‌کارت‌ها را متوقف کرده است. این موضوع به این معنا است که سیم‌کارت‌های خریداری شده توسط نیرو‌های حزب‌الله ثبت نمی‌شوند و دلیل آن به‌روز نبودن سامانه هویتی ناجا اعلام شده است. در واقع، از آن جایی که نیروهای حزب‌الله به‌طور مستقیم با نیروی «قدس» سپاه پاسداران در تعامل هستند و ورود و خروج آن‌ها توسط سازمان‌های اطلاعاتی سپاه هماهنگ می‌شود، ناجا نمی‌تواند در این موضوع ورود کند.

در چنین شرایطی، این سوال مطرح می‌شود که چرا جمهوری اسلامی برای این افراد یا گروه‌ها، امکان تهیه سیم‌کارت به‌صورت ناشناس فراهم می‌کند و چه لزومی دارد که اطلاعات این افراد در سیستم مخابراتی ایران موجود نباشد؟

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates