15.09.2019

حاجی‌زاده: ممکن است درگیری ناگهانی باعث جنگ ایران و آمریکا شود

رادیوفردا: فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران با ابراز اینکه «نه ما و نه آمریکایی‌ها قصدی برای جنگ نداریم»، افزود: «البته ممکن است نیروهای در میدان که در تماس با هم هستند، دست به چنین اقدامی بزنند که در این صورت ممکن است جنگی شروع شود.»

به گزارش خبرگزاری تسنیم، امیر علی حاجی‌زاده که در یک برنامه تلویزیونی سخن می‌گفت افزود: «ما همواره خودمان را برای یک جنگ تمام‌عیار آماده کرده‌ایم.»

فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران همچنین بار دیگر گفت که «تمامی پایگاه‌های آمریکایی و شناورهای آنها تا فاصله دو هزار کیلومتری زیر برد موشک‌های ما قرار دارد».

سپاه پاسداران روز سی‌ام خرداد امسال از سرنگون کردن یک پهپاد تجسسی آمریکا از نوع «گلوبال هاوک موسوم به ام ‌کیو ۴ سی ترایتن» پس از «ورود به قلمرو هوایی ایران» خبر داد. اما مقام های آمریکایی تاکید می‌کنند که این پهپاد در برفراز آبهای بین المللی هدف قرار گرفته شده است.

امیرعلی حاجی‌زاده با اشاره به آن رخداد، روز یکشنبه در ادامه سخنانش گفت که «در آفند، نیروهای عمل‌کننده، قبل از عملیات دستور می‌گیرند ولی در پدافند ممکن است یک افسر جزء عمل‌کننده، بنا بر دستورالعمل، آتش‌به‌اختیار عمل کند. در موضوع زدن پهپاد آمریکایی نیز همین اتفاق افتاد و خود من بعد از زدن پهپاد متوجه شدم».

او همچنین گفت که نیروهای سپاه پس از سرنگون کردن پهپاد آمریکایی در خرداد ماه، دو پایگاه نظامی و یک ناو آمریکا در منطقه را نیز هدف‌گیری کرده بودند.

آقای حاجی‌زاده توضیح داد: «بعد از ساقط‌کردن پهپاد آمریکایی، به‌طور مشخص پایگاه العدید (پایگاه آمریکایی‌ها در قطر)، پایگاه الظفره (پایگاه آمریکایی‌ها در امارات) و یک ناو آمریکایی در دریای عمان نیز توسط موشک‌های سپاه هدف‌گیری شده بود».

وی اضافه کرد: «اگر آمریکایی‌ها حتی یک زمین خالی ما را هم می‌زدند، به آنها پاسخ می‌دادیم و در این صورت اگر آنها مجدداً جواب می‌دادند، جنگ شروع می‌شد.»

پیش از این فرماندهان سپاه پاسداران گفته بودند که نیروهای این نهاد پس از سقوط پهپاد آمریکایی و در آماده‌باش برای مقابله با اقدام احتمالی آمریکا تعدادی پایگاه‌های این کشور در منطقه را هدف گرفته بودند.

سقوط پهپاد آمریکایی با آتش نیروهای سپاه پاسداران ایران در اواخر خرداد ماه گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال وقوع جنگ میان دو کشور را شدت بخشید.

با این حال مقامات دو کشور احتمال وقوع جنگ بین دو کشور را رد کرده‌اند.

امیرعلی حاجی‌زاده نیز روز یک‌شنبه گفت که دو کشور قصدی برای جنگ ندارند اما ممکن است درگیری ناگهانی نیروهای دو طرف منجر به جنگ شود.
منابع: خبرگزاری‌های تسنیم و صدا و سیما و رادیو فردا /ا.م / .پ.پ

Related posts:

  1. خطر سیگنال‌های متناقض ترامپ به تهران
  2. «انصراف ترامپ» از حمله محدود به مواضع ایران در آخرین دقیقه
  3. ظریف: آمریکا بازی بسیار بسیار خطرناکی به راه انداخته
  4. تصاویر بارگیری قایق‌های ایرانی ‘عامل تشدید تنش در خلیج فارس بوده است’
  5. سی‌ان‌ان: جابه‌جایی موشک‌های ایران در خلیج فارس از دلایل اعزام ناو آمریکایی است

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates