17.09.2019

روزنامه‌نگار پناه‌جوی ایرانی استاد دانشگاه بیرکبک لندن شد


ایران وایر: «بهروز بوچانی»، روزنامه‌نگار، نویسنده و مستندساز ایرانی که به عنوان پناه‌جو در جزیره‌ای نزدیک استرالیا محبوس است، مقام استادِ میهمانِ حقوق در دانشگاه «بیرکبِکِ» لندن را دریافت کرد.

به گزارش فایننشال ‌تایمز، این مقام روز پنج شنبه به خاطر تلاش‌ها و فعالیت‌های فرهنگی و ادبی این فعال حقوق پناهندگان ایلامی به وی اعطا شده است. ولی پناهنده ۳۶ ساله کُرد نمی‌تواند به بریتانیا سفر کند چون دولت استرالیا او را به «مانوس» در پاپه‌آ گینه‌نو «تبعید» کرده است و اجازه خروج به وی نمی‌دهد.

بوچانی از چهار سال پیش در این جزیرە محبوس است. او در سال‌هایی که در این کشور در اردوگاه پناهندگان زندانی بوده، علاوه بر تلاش برای گزارش وضعیت پناه‌جویان محبوس در این جزیره، رمانی را به نام «دوستی به جز کوهستان ندارم» به نگارش درآورده است.
فایننشال ‌تایمز نوشته او از قلم خود استفاه کرده است تا فرهنگ سانسور را دور بزند. اگرچه با تهدید به زندان روبه‌رو بوده ‌است. بوچانی تحت کنترل‌های شدید امنیتی مقامات جزیره قرار داشته و رمانش را از طریق پیام‌رسان «واتس‌اپ» برای یکی از دوستان مترجمش ارسال کرده است. دوست او نیز این رمان را از زبان فارسی به انگلیسی برگردانده است.

بوچانی با نوشتن این رمان، ضمن دریافت بزرگ‌ترین جایزه ادبی استرالیا، برنده ۱۰۰ هزار دلار استرالیا برابر با ۵۵ هزار پوند بریتانیا در بخش ادبیات جایزه «ویکتورین» شده است.خ

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates