21.09.2019

هشتگ «آقازاده_ماساژور»؛ گوشمالی به نماینده منتقد

ایران وایر: تازه‌ترین موضع حمایت آمیز سلحشوری، درباره سحر خدایاری، دختر طرفدار تیم فوتبال استقلال ابراز شد.
فضای رسانه‌های اجتماعی فارسی زبان، در روزهای اخیر شاهد هشتگ «آقازاده_ماساژور» است. این هشتک حمله‌ای به پروانه سلحشوری، یکی از نمایندگان زن وابسته به جناح اصلاح طلب مجلس ایران است و در پیگیری مطالبات مدنی جامعه، پیشروتر از سایر نمایندگان عمل می‌کند. در این هشتک ادعا شده که برادرزاده این نماینده مجلس به دلیل تشکیل گروهی برای ارائه خدمات ماساژ و همچنین خدمات جنسی به مشتریان بازداشت شده است. پروانه سلحشوری و برادرش اما این خبر را تکذیب و دلیل انتشار آن را حمله به این نماینده مجلس به دلیل مواضع سیاسی انتقادی‌اش دانسته‌اند.

دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، که سال آینده به پایان می‌رسد، ۱۷ نماینده زن دارد. این بیشترین تعداد نمایندگان زن در مجالس پس از انقلاب اسلامی سال ۱۳۵۷ است. اما فقط اندکی از این زنان نماینده برای تصویب قوانینی در راستای دفاع از حقوق زنان فعالیت می‌کنند. پروانه سلحشوری در خط مقدم نمایندگان مدافع حقوق زنان قرار دارد. او در خصوص مسائل زنان و خانواده از معصومه ابتکار، معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور ایران پیگیرتر است. در فضای سیاسی ایران، که پیگیری مطالبات زنان خط قرمز سیاسی درنظر گرفته می‌شود، طبیعی است که چنین نماینده‌‌ای آماج بیشترین حملات تندروها قرار گیرد.

این نماینده ۵۵ ساله، که مدرک دکترای جامعه شناسی را از یکی از دانشگاه‌های هندوستان گرفته، مدرس دانشگاه و از فعال‌ترین نمایندگان مجلس در فضای مجازی است. او حساب اینستاگرام و توییتری دارد که به طور مرتب به روز می‌شود. سلحشوری در کانال تلگرامی‌‌اش هم به انتشار سخنرانی‌ها و اعلام مواضع سیاسیاش می‌پردازد.

منشاء هشتگ «آقازاده_ماساژور»

چند حساب اینستاگرامی و توییتری ابتدا هشتگ «آقازاده_ماساژور» را منتشر کردند. این حساب‌ها متعلق به بسیج دانشجویی بودند. «آقازاده» اصطلاحی برای فرزندان مسئولان ایران است که با استفاده از رانت والدین خود به ثروت و موقعیت اجتماعی می‌رسند.

این هشتک از دستگیری «یک باند گسترده ماساژ مختلط در تهران» خبر می‌داد.

موضوع هنگامی فراگیرتر شد که باشگاه خبرنگاران جوان هم این خبر را به نقل از کاربران رسانه‌های اجتماعی منتشر کرد. این خبرگزاری از دستگیری «یک باند گسترده ماساژ مختلط در تهران» خبر داد. باشگاه خبرنگاران جوان یکی از خبرگزاری‌های وابسته به تلویزیون دولتی ایران و زیرمجموعه معاونت سیاسی سازمان صداوسیما است. این خبرگزاری باند دستگیر شده را «باندی کثیف که علاوه بر ماساژ، به مشتری‌های خود خدمات جنسی نیز ارائه می‌داد» خواند. در این مطلب، توئیت‌های سیدمهدی زاهدی و سیدناصر موسوی لارگانی، نمایندگان اصول گرای مجلس که با مواضع پروانه سلحشوری مخالف هستند، هم بازنشر شد. اقدام این خبرگزاری دولتی در بازنشر اخبار بدون سند و مدرک، موجی از انتقاد فعالان سیاسی اصلاح طلب را برانگیخت. لطفا برای خبر باشگ

همچنین برخی از اصلاح طلبان از جمله معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهور ایران و جواد امام، فعال اصلاح‌طلب «هشتگ « آقازاده_ماساژور» را انتقام جویی از اعلام مواضع سلحشوری دانستند.

سلحشوری نیز در توئیتی نوشت: «دو برادرزاده ۴ و ۲۰ ساله دارم که اکنون در کنار خانواده خود در اهواز هستند. برادرم… در نوجوانی به جبهه رفت و جانباز است. از خدا بترسید و آخرت خود را فدای دنیای دیگران نکنید.»

تورج سلحشوری، برادر او هم جمعه ۲۲ شهریور بیانیه‌‌ای بازداشت فرزندش را تکذیب کرد و نوشت که او اکنون در تعطیلات تابستانی در اهواز و نزد خانواده خود است.

او توضیح داد که پسرش دانشجوی سال سوم زبان و ادبیات آلمانی در دانشگاه تهران است و افزود: «اگر خواهر بنده در مجلس انتقاد می‌کند با تهمت و افترا نباید ایشان را خفه کرد.»

ارتباط مطالبات دختر آبی با اتهامات «آقازاده ماساژور»

تازه‌ترین موضع حمایت آمیز سلحشوری، درباره سحر خدایاری، دختر طرفدار تیم فوتبال استقلال ابراز شد. خودسوزی این دختر عاشق فوتبال که از تماشای بازی تیم مورد علاقه‌‌اش در استادیوم منع شده بود، بازتاب بین المللی پیدا کرد و برای مقام‌های ایران سنگین تمام شد. ابهامات بسیاری در پرونده خدایاری وجود دارد، از جمله اینکه پرونده او نباید در دادگاه انقلاب مورد بررسی قرار می‌گرفت. این دادگاه به پرونده‌هایی می‌پردازد که ارزش‌ها و هنجارهای مهمی را نقض کرده اند.

پروانه سلحشوری به حمایت از دختر آبی پرداخت و نوشت: «او تنها دختر آبی نبود. سحر دختر ایران بود.» او ادامه داد: «همه ما در حبس و سوختن سحرهای این سرزمین مسئولیم.»

تلویزیون دولتی ایران هم در برنامه‌های خبری به این مطلب سلحشوری شدیدا انتقاد کرد، به گونه‌‌ای که سلحشوری ۲۲ شهریورماه در نامه‌‌ای به علی عسگری، رئیس سازمان صدا و سیما، خواستار رعایت «بی‌طرفی» و جلوگیری از «نشر اکاذیب» از سوی برنامه‌های مختلف این سازمان شد.

سلحشوری از معدود نمایندگان مجلس ایران است که مخالفت خود را با حجاب اجباری بیان می‌کند. او سال گذشته در همایشی با عنوان «پوشش بانوان ایرانی پس از انقلاب» این نحوه پوشش را «آسیب زا» دانست و گفت: «همین که من گردنم را عمل کردم و دستم سال هاست درد می‌کند ثمره سال‌ها پوشیدن چادر بود.»

این گفته‌های سلحشوری با انتقادات بسیاری مواجه شد. حتی عده‌‌ای این گفته‌ها را در مقابل صحبت‌های رهبر ایران قرار دادند که گفته بود: «آنچه بنده را حساس می‌کند طرح مساله حجاب اجباری از دهان برخی خواص است.» این روزها نویسندگان هشتگ «آقازاده_ماساژور» از روی تمسخر به پروانه سلحشوری می‌گویند که چرا وقتی گردن درد داشته برادرزاده‌‌اش او را ماساژ نداده است.

از جمله موارد دیگری که پروانه سلحشوری در مجلس دهم پیگیری کرده، افزایش سن قانونی ازدواج دختران از ۱۳ به ۱۸ سال، تصویب لایحه منع خشونت علیه زنان و حذف قانونی است که بر اساس آن زنان تنها با اجازه همسرانشان حق خروج از کشور را دارند.

در چند ماه اخیر که از رویکرد سختگیرانه قوه قضاییه نسبت به فعالان حقوق کارگری، زنان، روزنامه نگاران، حامیان محیط زیست و معلمان پرده برداشته شد و احکام سنگین افرادی که به این اتهام‌ها ماه‌ها در زندان بلاتکلیف بودند اعلام شد، سلحشوری بارها از «رویکرد خشن» ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه انتقاد کرد.

هشتگ «آقازاده_ماساژور» بار دیگر موضوع ارتش سایبری ایران، وابسته به سپاه پاسداران، که به انتشار اخبار جعلی (فیک) می‌پردازند، را به بحث داغ روز تبدیل کرده است. بسیاری از کاربرانی که این هشتگ را فراگیر (ترند) کرده‌‌اند، با نام‌های جعلی فعالیت می‌کنند.

برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی ادعا کرده‌‌اند که گروهی از اعضای این ارتش سایبری با دریافت مبالغی به ازای هر توییت، مقاصد تندروهای داخل ایران را تامین می‌کنند.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates