19.11.2019

قطع اینترنت خودش یک نارضایتی جدید شده است

دویچه‌وله: سخنگوی فراکسیون فناوری مجلس می‌گوید عدم دسترسی به اینترنت ایجاد التهاب و استرس می‌کند و به یک نارضایتی جدید مبدل شده است. یک مقام تامین فرآورده‌‌های نفتی هم از مشکل جایگاه‌داران برای خرید اینترنتی سوخت خبر می‌دهد.

سخنگوی فراکسیون زیست‌بوم نوآوری و فناوری مجلس، از پیشنهاد این فراکسیون به شورای عالی امنیت ملی برای عادی شدن اینترنت برخی استان‌های آرام ایران خبر داد. حمیده زرآبادی گفت: «با عادی شدن اینترنت پیام آرام شدن فضا به جامعه منتقل می‌شود.»

خبرگزاری خانه ملت به نقل از نماینده قزوین، آبیک و البرز نوشت: «اختلال در شبکه اینترنت امروز خود تبدیل به یک نارضایتی جدید در میان مردم شده است.» او افزوده که قطعی اینترنت حتی در مناطقی هم که هیچ مشکلی در کار نیست، وجود دارد و بسیاری از کسب و کارها در فضای مجازی با قطع شدن اینترنت تعطیل شده‌اند که این موجب نارضایتی مردم است.

زرآبادی گفته که عدم دسترسی به اینترنت، ایجاد التهاب و استرس می‌کند و این حس را بر می‌انگیزد که کشور دچار آشوب است. او در باره اینترنت ملی نیز گفته که اگر قرار باشد مردم از آن استفاده کنند، باید ظرفیت‌سازی‌های لازم صورت می‌گرفت و آمادگی‌های لازم به مردم داده می‌شد.

هم‌زمان محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات گفته که اینترنت داخلی معنا ندارد و یک “عبارت کاریکاتور شده و بسیار غلط” است. او تاکید کرده که از روز یکشنبه ۲۶ آبان پیگیری‌هایی انجام گرفته تا با عادی شدن شرایط ، شورای امنیت کشور، مجوز لازم برای برقراری دوباره اینترنت را صادر کند: «قطع اینترنت ضربه بسیاری به خدمات و مردم زده اما حفظ امنیت کشور بسیار حائز اهمیت است… من امروز صبح با گروه‌های مختلف که در این موضوع دست اندرکار هستند مانند وزارت کشور، صحبت کردم تا سریع تر اینترنت وصل شود.»

در این میان، رئیس انجمن شرکت‌های زنجیره‌ای تامین فرآورده‌های نفتی اعلام کرده که قطعی اینترنت، جایگاه‌داران را در زمینه خرید سوخت با مشکل روبرو کرده است. ناصر رئیسی فرد در عین حال گفته که بعضی از مردم به جایگاه‌ها مراجعه کرده و در اعتراض پول نمی‌پردازند در حالی که این پول به کارگر جایگاه تعلق دارد.

علی ربیعی، سخنگوی دولت در نشست هفتگی روز دوشنبه ۲۷ آبان اعلام کرده که دولت در تلاش است اتصال به اینترنت را ظرف امروز و فردا به حالت عادی باز گرداند. ربیعی افزوده که شبکه نظام بانکی و تاکسی‌های اینترنتی مشکلی ندارند. این در حالی است که خدمات بانکداری اینترنتی معلق شده و تلاش مشتریان با پیام “عدم دسترسی” همراه می‌شود.

اینترنت در ایران از ساعت ۱۸ شنبه ۲۵ آبان و پس از دامنه‌دار شدن اعتراض به گرانی بنزین قطع شد. شورای امنیت کشور اعلام کرد این قطعی ۲۴ ساعته خواهد بود اما با گذشت ۵۰ ساعت، عدم اتصال کاربران به فضای مجازی ادامه دارد.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates