21.11.2019

دست کم ۱۳۸ کشته در پنج روز سرکوب اعتراض‌های ایران


رادیوفردا: مراسم تدفین شماری از کشته‌شدگان اعتراض‌های اخیر در مریوان

برآوردهای محتاطانه رادیو فردا، بر اساس جمع‌بندی اطلاعات موثق، حاکی از کشته شدن دست‌کم ۱۳۸ نفر در ۳۱ شهر ایران در اعتراضات تا روز ۲۹ آبان است.​

با توجه به قطعی اینترنت در ایران و فضای امنیتی حاکم بر شهرها، این آمار بر اساس گفت‌وگوهایی با فعالان مدنی در داخل ایران، و گزارش نهادهای حقوق بشری و تهیه شده است.

همچنین، آن دسته از فیلم‌های منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی نیز که به تأیید فعالان مدنی و سیاسی و شاهدان عینی رسیده، در جمع‌بندی نهایی این گزارش در نظر گرفته است.

با توجه به محدودیت‌های ناشی از قطع ارتباط مؤثر با داخل ایران، آماری که در پی می‌آید، بیانگر حداقلِ شمارِ کشته‌شدگان اعتراضات آبان ۹۸ در شهرهای ایران است.

در جمع‌بندی زیر، از ذکر نام منابعی که ممکن است برای‌شان مشکل امنیتی ایجاد شود، خودداری شده است.
استان خوزستان: ۵۸ نفر

استان خوزستان بیشترین تعداد کشته‌ها را داشته است و بالاترین تعداد کشته‌ها در این استان مربوط به ماهشهر و بندر امام است.

در ماهشهر در روز دوشنبه ۲۷ آبان، ۲۰ نفر از معترضان در این درگیری‌های این روز کشته شدند و کشته شدن یک سروان نیروی یگان ویژه نیز در همین درگیری‌ها گزارش شده است.

کریم دحیمی، فعال حقوق بشر، اسامی ۱۳ نفر از معترضان کشته شده در روز دوشنبه را در اختیار رادیو فردا گذاشته است.

علاوه بر این ۲۰ نفر، در روزهای گذشته نیز هشت نفر دیگر در این شهر کشته شده بودند.

بهبهان یکی از اولین شهرهایی بود که فیلم‌هایی از درگیری‌های گسترده در آن منتشر شد. در این شهر نیز حداقل ۱۰ نفر از معترضان کشته شدند که نام تعدادی از آنان نیز منتشر شده است.

شش نفر در خرمشهر، دو نفر در اهواز و چهار نفر در کوت عبدالله باوی کشته شده‌اند.

بر اساس گزارش های رسیده به رادیو فردا در رامهرمز در استان خوزستان نیز شش نفر کشته شده‌اند؛ موضوعی که در گزارش سازمان عفو بین‌الملل نیز به آن اشاره شده است.

ماهشهر: ۲۸ نفر
بهبهان: ۱۰ نفر
اهواز: ۲ نفر
کوت‌عبدالله شهرستان باوی: ۴ نفر
خرمشهر: ۶ نفر
آبادان: ۱ نفر
رامهرمز: ۶ نفر
شوشتر: ۱ نفر

استان کرمانشاه: ۲۳ نفر

دو شهر کرمانشاه و جوانرود نیز از جمله شهرهایی هستند که آمار کشته‌شدگان آن‌ها بالاست.

شبکه حقوق بشر کردستان فیلم‌هایی از جوانرود منتشر کرد که در آن‌ها مأموران امنیتی از پشت‌بام ساختمان دادگستری به صورت ممتد به سمت معترضان شلیک می‌کنند.

این نهاد تعداد افراد کشته‌شده در این شهر را ۸ نفر اعلام کرده است، اما سازمان حقوق بشری «هه نگاو» تعداد کشته‌شدگان در این شهر را ۱۵ نفر اعلام کرده و نام هشت نفر از کشته‌شدگان را منتشر کرده است.

البته در جمع‌بندی آمار رادیو فردا از کشته‌شدگان در این شهر، عدد هشت لحاظ شده که کمترین عدد است.

همزمان منابع رسمی در ایران نیز از کشته شدن یک سرگرد نیروی انتظامی به نام ایرج جواهری در کرمانشاه خبر داده‌اند.

در همین حال، شبکه حقوق بشر کردستان از کشته شدن ۱۶ نفر در درگیری‌های کرمانشاه خبر داده است. سازمان حقوق بشری «هه‌نگاو» نیز تعداد افراد کشته شده در این شهر را ۱۵ نفر اعلام کرده است.

جوانرود: ۸ نفر
کرمانشاه: ۱۵ نفر

کردستان و آذربایجان غربی: ۱۶ نفر

بر اساس گزارش‌ها روز سەشنبە ٢٨ آبان نهادهای امنیتی پیکر هشت تن از جانباختگان اعتراضات اخیر مریوان را به خانواده آنان تحویل دادند. سازمان حقوق بشری «هه نگاو» فیلم و عکس‌هایی از تشییع جنازه این افراد منتشر کرده است. این نهاد تعداد افراد کشته شده در مریوان را ۱۰ نفر اعلام کرده و نام هشت نفر را نیز منتشر کرده است.

شبکه حقوق بشر کردستان نیز از کشته شدن هشت نفر در مریوان خبر داده است.

در آمار رادیو فردا اما تعداد هشت نفر لحاظ شده است.

سازمان حقوق بشری «هه نگاو» همچنین از کشته شدن پنج نفر در بوکان در استان آذربایجان غربی خبر داده است. این سازمان و شبکه حقوق بشر کردستان همچنین از کشته شدن یک نفر در سنندج خبر داده اند.

مریوان: ۱۰ نفر
بوکان: ۵ نفر
سنندج: ۱ نفر

استان فارس: ۱۰ نفر

در فیلم‌های منتشر شده از اعتراضات روز شنبه، شهر شیراز یکی از شهرهایی بود که درگیری گسترده‌ای در آن رخ داده بود. تصاویر یک ویدئو نشان می‌دهد که یکی از معترضان در محله معالی‌آباد شیراز هم هدف گلوله قرار گرفته است. شاهدان عینی گفتند که این تیراندازی از کلانتری گلدشت شیراز صورت گرفت.

بر اساس گزارش‌های رسیده به رادیو فردا سه نفر دیگر نیز در این شهر کشته شده‌اند. عفو بین‌الملل تعداد افراد کشته‌شده در این شهر را شش نفر اعلام کرده است.

گزارش منتشر شده از شهر صدرای شیراز نیز حکایت از درگیری گسترده بین مردم و ماموران امنیتی داشت و بر اساس گزارش‌های رسیده به رادیو فردا شش نفر در این درگیری کشته شده‌اند.

برخی وب‌سایت‌ها اما تعداد کشته‌شدگان در شهر صدرا را ۱۰ نفر ذکر کرده‌اند.

شیراز: ۴ نفر
شهر صدرا در نزدیکی شیراز: ۶ نفر

اصفهان: ۸ نفر

در اعتراضات دی ماه ۹۶، اصفهان یکی از استان‌هایی بود که بیشترین کشته را داشت و در شهرهای قهدریجان و شاهین‌شهر ۱۲ نفر کشته شدند.

در روزهای گذشته نیز درگیری‌هایی در قهدریجان، نجف‌آباد و دیگر شهرهای اطراف اصفهان رخ داده است.

بر اساس گزارش‌های رسیده به رادیو فردا، در نجف‌آباد و شهرک‌های تابع شش نفر و در فولادشهر یک نفر کشته شده‌اند.

روز شنبه نیز فیلمی از کشته شدن یک نفر در منطقه زینبیه اصفهان منتشر شد.

گزارش‌هایی درباره کشته شدن تعداد دیگری از افراد به رادیو فردا رسیده اما تأیید کردن آن‌ها به دلیل محدویدت منابع آسان نیست و به همین دلیل آمار یک نفر درباره شهر اصفهان لحاظ شده است.

نجف‌آباد: ۶ نفر
اصفهان: ۱ نفر
فولادشهر: ۱ نفر

استان کرمان: ۲ نفر

شهر سیرجان اولین شهری بود که خبر کشته شدن یک نفر در آن توسط مقامات رسمی تأیید شد، با این حال فعالان سیاسی از کشته شدن یک نفر دیگر در این شهر خبر داده‌اند.

سیرجان: ۲ نفر

استان تهران: ۱۴ نفر

اگر چه اعتراضات در شهر تهران به گستردگی سال ۸۸ نبوده، در شهرهای اطراف تهران درگیری‌ها شدید بوده است، به گونه‌ای که سپاه سیدالشهدای تهران که مسئولیت سرکوب اعتراض‌ها در شهرهای اطراف تهران را بر عهده دارد، از کشته شدن سه نفر، از جمله یک فرمانده گردان، در این اعتراضات خبر داده است.

بر اساس گزارش‌های دریافتی رادیو فردا، یک نفر در شهریار، چهار نفر در رباط کریم، سه نفر در ملارد و دو نفر نیز در بومهن کشته شده‌اند.

پیش از این فرماندار اسلامشهر از کشته شدن یک نفر خبر داده بود. سازمان حقوق بشری هه نگاو نیز خبر داده که در منطقه دیگری کشته شده است.

روز شنبه نیز فیلمی از شلیک گلوله به یک نفر در جاده ساوه در نزدیکی شهر بهارستان در استان تهران منتشر شده بود.

شهریار: ۱ نفر
رباط کریم: ۴ نفر
ملارد: ۳ نفر
اسلامشهر: ۲ نفر
بومهن: ۲ نفر
بهارستان تهران/ جاده ساوه: ۲ نفر

استان البرز: ۶ نفر

شهر کرج و دیگر شهرها و شهرک‌های استان البرز نیز صحنه درگیری گسترده مأموران امنیتی و مردم بوده است.

بر اساس گزارش‌های دریافتی رادیو فردا، دو نفر در کرج، یک نفر در شهرک اندیشه، یک نفر در محمدشهر و یک نفر نیز در فردیس کرج کشته شده‌اند.

کرج: ۲ نفر
گلشهر کرج: ۱ نفر
شهرک اندیشه کرج: ۱نفر
محمد شهر کرج: ۱نفر
فردیس کرج: ۱ نفر

استان آذربایجان شرقی: ۱ نفر

برخی منابع از کشته شدن دو نفر در تبریز خبر داده‌اند، اما رادیو فردا بر اساس گزارش‌های تأییدشده خود، آمار یک نفر را در این گزارش لحاظ کرده است.

تبریز: ۱ نفر

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates