24.11.2019

الکساندر نواک: ایران دو میلیارد دلار وام از روسیه تقاضا کرده است

رادیوفردا: وزیر انرژی روسیه می‌گوید ایران دو میلیارد دلار وام از این کشور درخواست کرده است و قصد دارد میزان کل وام دریافتی از روسیه را به پنج میلیارد دلار برساند.

موضوع پنج میلیارد دلار وام روسیه به ایران، حتی قبل از برجام مورد توافق طرفین قرار گرفته بود و بر اساس توافق سال ۲۰۱۵، تاکنون چندین قرارداد برای اعطای وام برای طرح‌های نیروگاهی و خط آهن ایران از طرف روسیه امضا شده است، اما رضا اردکانیان وزیر نیرو ایران روز اول آذر در سفری به روسیه گفت درباره اختصاص وام برای طرح‌های جدید مذاکره شده است.

الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه، روز شنبه دوم آذر به خبرنگاران گفت: ایران دو میلیارد دلار وام درخواست کرده و می‌خواهد در نهایت میزان کل وام دریافتی از روسیه را به پنج میلیارد دلار برساند.

وی گفت وزارت دارایی روسیه این موضوع را بررسی خواهد کرد.

به گفته نواک، این وام برای ساخت نیروگاه‌های حرارتی، نیروگاه‌های برق آبی، راه‌آهن و تأمین واگن‌های مترو تقاضا شده است.

آقای اردکانیان نیز گفته بود قرار است این وام به ساخت نیروگاه یک هزار و ۴۰۰ مگاواتی سیریک هرمزگان، پروژه برقی‌ کردن راه‌آهن اینچه‌برون‌ گرمسار، توسعه نیروگاه‌ برق‌آبی گُتوند، مدرن کردن سیستم نیروگاه رامین، پروژه راه‌آهن زاهدان به بیرجند و تجهیز ناوگان حمل‌ونقل شهری (واگن‌های مترو) اختصاص خواهد یافت.

بر اساس آمارهای رسمی گمرک روسیه، این کشور طی ۹ ماه سال جاری میلادی ۳۹۱ میلیون دلار واردات از ایران داشته که نسبت به دور مشابه پارسال تغییری نکرده، اما صادراتش به ایران با افزایشی ۳۷ درصدی به حدود ۱.۲ میلیارد دلار رسیده است.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates