05.12.2019

روحانی : ایران آمادۀ مذاکره با آمریکا در سطح سران است

رادیوفرانسه: حسن روحانی، آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای مذاکره با آمریکا در چارچوب گروه پنج به علاوه یک اعلام کرد و افزود : اگر آمریکا تحریم هایش را علیه ایران لغو کند، رژیم ایران آماده است در سطح سران و در چارچوبی چند جانبه یعنی در قالب شش کشور امضاکنندۀ برجام با واشنگتن مذاکره کند.

حسن روحانی بار دیگر تحریم های آمریکا را “غیرقانونی، بیرحمانه، ناعادلانه و تروریستی” توصیف کرد و افزود که جمهوری اسلامی ایران هرگز باب مذاکرات را نبسته است.

اظهارات حسن روحانی همزمان است با هشدارهای اخیر آلمان و فرانسه که گفته اند در صورت خروج ایران از برجام سازوکار بازگرداندن پروندۀ این کشور به شورای امنیت سازمان ملل و برقراری مجدد تحریم ها علیه این کشور را به راه خواهند انداخت.

اظهارات حسن روحانی همچنین همزمان است با موج اعتراض ها و سرکوب گستردۀ معترضان در ایران که، به گفتۀ سازمان عفو بین الملل، دست کم ۲٠٨ کشته و هزاران زخمی و زندانی به بار آورده است.

اگر چه مقامات ایران ارقام قربانیان سرکوب اعتراض های اخیر در ایران را انکار می کنند، اما، رئیس جمهوری آمریکا، دونالد ترامپ، ضمن اعلام پشتیبانی از “تظاهرات و اعتراض های شجاعانۀ مردم ایران برای دستیابی به آزادی”، اظهار داشت که جمهوری اسلامی ایران بسیاری را صرفاً به خاطر برپایی تظاهرات اعتراضی کشته است.

جمهوری اسلامی ارقام اعلام شدۀ قربانیان سرکوب در ایران را “کذب محض” خوانده و سخنگوی قوۀ قضاییه مدعی شده که خود معترضان تظاهرکنندگان را کشته اند.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates