06.12.2019

میشل باچلت: تیراندازی‌ها در ایران به قصد کشتار بوده است

دویچه‌وله: میشل باچلت، کمیسر عالی سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر روز جمعه ۱۵ آذر (۶ دسامبر) از سرکوب خشن معترضان به افزایش بهای بنزین در ایران بشدت انتقاد کرد.

میشل باچلت، کمیسر عالی سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر روز جمعه ۱۵ آذر (۶ دسامبر) در ژنو از سرکوب خشن معترضان به افزایش بهای بنزین در ایران به شدت انتقاد کرد.

به گفته باچلت بیش از هفت هزار نفر بازداشت شده‌اند و گزارش‌هایی از بدرفتاری برای گرفتن اعترافات اجباری بدست سازمان ملل رسیده است. دفتر حقوق بشر سازمان ملل قتل حداقل ۲۰۸ نفر را که در میان ‌آن‌ها ۱۲ کودک وجود دارند، تایید کرده است.

کمیسرعالی حقوق بشر سازمان ملل می‌گوید حکومت ایران آمار و ارقام قربانیان را که توسط نهادهای حقوق بشری اعلام شده، قبول ندارد اما خود ایران نیز تاکنون از ارائه آمار دقیق تلفات یا دستگیری‌ها در سرتاسر کشور خودداری کرده است.

در بیانیه میشل باچلت آمده است: «تجزیه و تحلیل ویدئو‌های منتشر شده از اعتراضات نشان می‌دهند که برخی از ماموران امنیتی از پشت به سوی افراد غیر مسلح که در حال فرار بوده‌اند مستقیما شلیک کرده‌اند. برخی دیگر به صورت و یا اعضای مهم بدن تیراندازی کرده‌اند.»

باچلت با تاکید گفت: «به عبارت دیگر قصد آن‌ها کشتار معترضان بوده است.»

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل با اشاره به این که نیروهای امنیت ایران معترضان را “مستقیماً” هدف قرار داده‌اند، گفته است، چنین رفتاری “نقض جدی حقوق بشر است”.

کمیسر عالی سازمان ملل متحد از دولت جمهوری اسلامی ایران خواست افراد بازداشت شده را سریعا آزاد کرده و مسئولین نقض حقوق بشر را به پای میز محاکمه بکشاند.

کمیسر عالی حقوق بشر هم‌چنین به “گزارش‌های بسیاری مبنی بر بدرفتاری با افراد دستگیر شده” اشاره کرده که هدف آنها از جمله اخذ “اعترافات اجباری” از بازداشت‌شدگان است.

اعتراض‌های ایرانیان در آخرین روزهای آبان‌ماه که در بیش از ۷۰۰ شهر و نقطه ایران برگزار شد، به خونین‌ترین شکل ممکن از سوی نیروهای انتظامی و امنیتی جمهوری اسلامی سرکوب شد. این اعتراض‌ها در پی اعلام ناگهانی سه‌برابر شدن قیمت بنزین در ایران رخ داد.

طبق برآوردهای عفو بین‌الملل دست‌کم ۲۰۸ نفر در این اعتراض‌ها جان خود را از دست داده‌اند. مقا‌م‌های آمریکا روز گذشته (پنجشنبه ۵ دسامبر) اعلام کردند بنابر گزارش‌هایی که به دست آنها رسیده، بیش از یکهزار نفر از شهروندان ایران در اعتراضات آبان‌ماه کشته شده‌اند. برایان هوک، مسئول امور ایران در وزارت خارجه آمریکا گفت، چند هزار ایرانی زخمی شده و دستکم هفت هزار معترض دستگیر شده‌اند. در میان ‌کشته‌ها ۱۲ کودک دیده می‌شوند.

Related posts:

  1. ‘وزارت اطلاعات بیش از ١٠ بسیجی حاضر در سرکوب‌های تهران را بازداشت کرده است’
  2. ادامه شناسایی و بازداشت ده‌ها تن از معترضان در تهران، اصفهان و شیراز
  3. اعتراض‌های ایران؛ ویدیوی ستارخان و لحظه ‘ثبت حقیقت’
  4. وضعیت بازداشتی‌ها در زندان فشافویه؛ کمبود امکانات و شکنجه‌های شدید تا حد شکستن دست‌وپا
  5. دست کم ۱۳۸ کشته در پنج روز سرکوب اعتراض‌های ایران

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates