13.03.2020

حمله تلافی‌جویانه آمریکا به مواضع کتائب حزب‌الله در عراق


دویچه‌وله: پس از کشته شدن دو آمریکایی و یک بریتانیایی در اثر حملات موشکی شبه‌نظامیان به مواضع آمریکا در عراق، ایالات متحده در اقدامی تلافی‌جویانه به مواضع کتائب حزب‌الله حمله کرد.

پنتاگون اعلام کرد در شامگاه پنج‌شنبه ۲۲ اسفند چندین انبار سلاح گروه کتائب حزب‌الله که مورد حمایت ایران است، در مناطق مختلف عراق هدف حمله هوایی نیروهای آمریکایی قرار گرفت.

به گفته وزارت دفاع آمریکا این حملات “پاسخی مستقیم” به تهدیدی است که از سوی نیروهای شبه نظامی شیعه مورد حمایت ایران علیه نیروهای آمریکایی اعمال شده است.

یک مقام نظامی آمریکایی به خبرگزاری فرانسه گفته است که انبارهایی که مورد حمله قرار گرفته‌اند شامل محل نگهداری پهپاد نیز بوده‌اند. مقامات امنیتی عراق نیز گفته‌اند که پنج موشک سنگین به مواضع تحت کنترل کتائب حزب‌الله در اطراف “جورف الصخر” واقع در جنوب بغداد اصابت کرده است.

این حملات به تلافی حملات موشکی‌ای انجام گرفته که روز چهارشنبه به پایگاه نظامی تاجی در نزدیکی بغداد صورت گرفت و در اثر آن یک غیرنظامی و یک سرباز آمریکایی و همچنین یک سرباز بریتانیایی کشته شدند. شهروند غیرنظامی آمریکایی در یک شرکت همکار با ارتش آمریکا کار می‌کرده است. ۱۴ تن نیز در اثر این حملات زخمی شدند که شهروندانی از آمریکا، بریتانیا و لهستان هستند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

به گفته نیروهای ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا در مجموع ۱۸ موشک به پایگاه نظامی تاجی شلیک شده است. این ائتلاف، حملات روز چهارشنبه را خونین‌ترین حملات علیه پایگاه‌های نظامی عراق در آمریکا از سال‌ها پیش نامیده است.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حملات را بر عهده نگرفته است. ایالات متحده اما در گذشته همیشه شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران را مسئول چنین حملاتی دانسته است.

این حملات نگرانی درباره بالا گرفتن تنش‌ها در منطقه را افزایش داده است. تنش در این منطقه یک بار در اواخر سال گذشته میلادی و نزدیک سال نو بالا گرفته بود؛ زمانی که در اثر حملات موشکی شبه‌نظامیان عراقی یک شهروند آمریکایی کشته شد و آمریکا به تلافی آن با یک حمله هوایی وسیع ۲۵ شبه‌نظامی مورد حمایت ایران را کشت.

در اوایل سال نوی میلادی نیز ایالات متحده با یک حمله هدفمند پهپادی قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران و ابومهدی المهندس فرمانده گروه شبه نظامی کتائب حزب‌الله را از پای درآورد. پس از آن نیز ایران به تلافی به یک پایگاه نظامی آمریکا در عراق حمله کرد ولی کسی کشته نشد.

Related posts:

  1. مریکایی‌های ناپدید شده «در دست شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران هستند»
  2. هافینگتون پست: اوباما ناخواسته در حال تقویت حزب‌الله لبنان است
  3. انتقاد وزیر دفاع آمریکا از عزم اندک عراق برای مقابله با داعش
  4. چرا آمریکا کاروان داعش را در راه رمادی بمباران نکرد؟
  5. «آمریکا به گفت‌وگو با ایران بر سر عراق نزدیک می‌شود»
برچسب‌ها: , , , , , , ,
در بخش: آمریکا, تروریزم, خاورمیانه, سیاسی | توسط: خُسن آقا | بازگشت به وبلاگ خُسن آقا

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates