05.04.2020

یکی از فرماندهان ارشد حزب‌الله در جنوب لبنان کشته شد

رادیوفردا: رسانه‌های لبنان، اسرائیل و کشورهای عربی از کشته شدن علی محمد یونس، یکی از فرماندهان حزب‌الله در جنوب این کشور خبر می‌دهند.

حزب‌الله در این باره سکوت کرده اما خبرگزاری‌های ایرانی تسنیم و فارس، که هم‌سو با سپاه پاسداران هستند، خبر کشته شدن علی محمد یونس در ساعات شامگاهی روز شنبه ۱۶ فروردین را منتشر کردند.

گزارش‌های متضادی در مورد نحوه کشته شدن علی محمد یونس منتشر شده است.

شبکه‌های لبنانی «بر اساس اظهارات منابع نزدیک به حزب‌الله» مدعی شدند که جسد او در حالی که «هم گلوله خورده و هم نشان از ضربات چاقو دارد»، بدست آمد.

تایمز اسرائیل نوشت، او در حال رانندگی در دهکده جبشیت در جاده نبطیه هدف گلوله قرار گرفت.

اما خبرگزاری تسنیم «حمله پهپادی» اسرائیل را عامل کشتن این فرمانده حزب‌الله ذکر کرد.

اسرائیل در کشتن دبیرکل، فرماندهان و مهره‌های اصلی حزب‌الله سابقه طولانی دارد اما در خصوص مرگ علی محمد یونس سکوت کرده است.

شبکه روسی اسپوتنیک، نزدیک به دولت مسکو، علی محمد یونس را از «همکاران نزدیک» قاسم سلیمانی، فرمانده کشته‌شده نیروی قدس سپاه پاسداران، در لبنان توصیف کرده است.

رسانه‌های منطقه نوشته‌اند که علی محمد یونس فرماندهی واحد تعقیب عوامل نفوذی و «جاسوس‌ها» در سازمان حزب‌الله را به عهده داشت.

بعد از کشته شدن قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس، معاون حشد الشعبی در عراق در عملیات پهپادی آمریکا در روز ۱۳ دی سال گذشته، از وجود یک طرح هدفمند برای از بین بردن فرماندهان شبه نظامیان هم‌پیمان با ایران در منطقه خبر داده شده بود.

شماری از یاران نزدیک به قاسم سلیمانی در سه ماه اخیر، از جمله در سوریه کشته شده‌اند. فرهاد دبیریان و اصغر پاشاپور دو تن از این مهره‌های نزدیک به قاسم سلیمانی بودند.

با وجود این، هفت ماه پیش نیز جسد علی حاطوم یکی از فرماندهان میدانی حزب‌الله در حالی که گلوله به مغزش اصابت کرده بود، در نزدیکی خانه‌اش در برج‌البراجنه در حومه بیروت، بدست آمده بود.

حزب‌الله در سال‌های اخیر که هیچ‌گونه عملیات مسلحانه علیه اسرائیل ندارد، در چارچوب سیاست ایران، هزاران جنگجو و فرمانده خود را به جبهه‌های جنگ سوریه منتقل کرد و در بقای حکومت بشار اسد نقش مهمی داشتند.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates