11.05.2020

شلیک به شناور کنارک؛ ۱۹ کشته و ۱۵ مجروح

دویچه‌وله: روابط عمومی نیروی دریایی ارتش با انتشار اطلاعیه‌ای، شمار کشته شدگان شناور کنارک را ۱۹ نفر اعلام کرد و از مناسب بودن حال ۱۵ مجروح واقعه خبر داد. این شناور ظرفیت ۴۰ سرنشین را دارد. با این حساب نیمی از خدمه آن کشته شده‌اند.

روابط عمومی نیروی دریایی ارتش با انتشار اطلاعیه‌ای در باره شلیک موشک به شناور کنارک خواستار پرهیز از هر گونه گمانه‌زنی در خصوص ماجرا تا بررسی دقیق تیم‌های کارشناسی شده و می‌گوید شناور برای بررسی‌های فنی به محل اسکله دریایی منطقه منتقل شده است.

اخبار غیررسمی شلیک اشتباهی موشک از ناو جماران به شناور کنارک، روز یکشنبه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود. عصر یکشنبه و در نخستین بیانیه رسمی، ارتش ایران، اعلام کرد که شناور کنارک حین تمرین دریایی دچار حادثه شده است.

جزییات امر هنوز مشخص نیست. خبرنگار سیاسی “تسنیم” در توییتی نوشته که یک فروند موشک کروز سبب این حادثه شد. روابط عمومی نیروی دریایی ارتش با انتشار اطلاعیه‌ای، شمار کشته شدگان شناور کنارک را ۱۹ نفر اعلام کرد.

گزارش‌های متعددی درباره شلیک موشک ناو “جماران” به ناوچه “کنارک” در رسانه‌های داخل ایران منتشر شده بود. در برخی از این گزارش‌ها از کشته شدن چند نفر نیز سخن رفته بود. این در حالی بود که ارتش جمهوری اسلامی ایران در نخستین واکنش رسمی خود از کشته شدن یک نفر و مجروح شدن عده‌ای در اثر این “حمله اشتباهی” خبر داده بود.

روابط عمومی منطقه یکم دریایی نیز خبر شلیک موشک را پیشتر تأیید کرده بود. در بیانیه کوتاه این مرکز چنین آمده است: «بعدازظهر روز گذشته (یکشنبه ۲۱ اردیبهشت / ۱۰ مه) در حین تمرین دریایی تعدادی از شناورهای نیروی دریایی ارتش، شناور پشتیبانی سبک کنارک دچار حادثه شد که تا کنون شهادت یک نفر محرز بوده و تعدادی نیز مجروح شده‌اند. ابعاد حادثه در دست بررسی دقیق کارشناسان فنی است».

شلیک موشک کروز

در برخی از گزارش‌های منتشرشده آمده که ناو “جماران” به سوی ناوچه یادشده یک موشک کروز شلیک کرده است؛ رویدادی که در رسانه‌های ایران تحت عنوان “حادثه” و “سانحه” مطرح شده است.

در رسانه‌های ایران علت شلیک موشک به ناوچه کنارک “اشتباه محاسباتی” در حین تمرین دریایی اعلام شده است. سایت “همشهری‌آنلاین” چند عکس و همچنین اطلاعاتی درباره ناوچه کنارک منتشر کرده است.

بر اساس این اطلاعات، شماره بدنه این ناوچه “۱۴۰۳” بوده است. این ناوچه در شمار شناورهای پشتیبانی “کلاس هندیجان” است که در زمان حکومت پهلوی از کشور هلند خریداری شده بود.

ناوچه کنارک مجهز به یک توپ ۲۰ میلی‌متری و همچنین چهار لانچر موشک کروز ضدکشتی بوده و از آن برای گشت دریایی و شناسایی استفاده می‌شده است. این ناوچه ۴۷ متر طول و هشت و نیم متر عرض داشته است.

Related posts:

  1. رقص در عروسی دختر گوهر خیراندیش سریال ماه رمضان را به توقف کشاند
  2. رضا منصوری، فیزیکدان سرشناس ایرانی درباره کرونایاب سپاه: احتیاج نیست تقیّه کنیم، جهان به ما می‌خندد
  3. به دستور سپاه، آمار کل مبتلایان و تلفات کرونا دیگر به روسای بیمارستان‌ها هم اعلام نمی‌شود
  4. وحشی ها در ایران چه می کنند؟ محمد نوریزاد
  5. فرمانده سپاه پاسداران: گوشت نیروهای نظامی آمریکا در منطقه زیر دندان ماست

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates