25.05.2020

دستگیری عضو ارشد طالبان در هرات پس از پیاده شدن از خودروی سپاه پاسداران

ایران وایر: دوم خرداد (۲۲ می) ریاست امنیت ملی استان «هرات» در غرب افغانستان با انتشار اعلامیه‌ای خبر داد که «قاری شفیع» مشهور به «حافظ عمری» مسئول نظامی و از اعضای ارشد گروه «طالبان» در این استان، پس از پیاده شدن از خودروهای سپاه پاسداران ایران دستگیر شده است. این اتفاق در شهرستان «کرخ» هرات رخ داد و بنا به اعلامیه ریاست امنیت ملی «هرات» این مقام طالبان می‌خواسته برای «حملات تروریستی» وارد شهرستان «شیندند» شود.

در اعلامیه ریاست امنیت ملی آمده است: «مولوی شفیع زمانی که از قرارگاه تپه سیاه از موترهای [خودروهای] سپاه پاسداران ایران پایین می‌شد [پیاده می‌شد] و می‌خواست برای تشدید بخشیدن عملیات تروریستی بالای بند آب‌گردان [سد] پاشدان و ناامن ساختن شاهراه‌های هرات وارد ولسوالی [شهرستان] شیندند شود، دستگیر شد.»

بنا به اعلام ریاست امنیت ملی استان هرات «حافظ عمری» طی عملیات ویژه‌ نیروهای خاص ریاست عمومی امنیت ملی، پیش از رسیدن به اهداف خود یعنی «تشدید عملیات تروریستی در بند آب‌گردان [سد] پاشدان و ناامن ساختن شاهراه‌های هرات وارد ولسوالی [شهرستان] شیندند» بازداشت شده است.

طبق این اعلامیه، «حافظ عمری» یک سال و نیم است که مسئولیت سازمان‌دهی حمله‌های «تروریستی» را در استان «هرات» هم‌مرز با ایران برعهده دارد و پیش از آن نیز مسئول «ناامن‌سازی شاه‌راه‌ها و طراحی حملات بر بندهای [سدها] مهم و حیاتی افغانستان» بوده است.

در بخشی دیگر از این اعلامیه آمده است: «او اکثر جنگ‌ها و ناامنی‌ها را در ولسوالی‌های [شهرستان‌ها] شیندند، پشتون‌زرغون و کرخ سازمان‌دهی کرده است. همچنین نامبرده رهبری حملات تروریستی و ترورهای هدفمند در داخل شهر هرات، حمله بالای تاسیسات عام‌المنفعه و بندهای آب‌گردان را برعهده داشت.»

البته در این اعلامیه اشاره‌ای به بازداشت افراد وابسته به سپاه پاسداران ایران در این عملیات و همچنین جزییات و هویت همراهان «حافظ عمری» نشده است. درعین‌حال، گفته نشده است که چند خودرو همراه خودروی سپاه پاسداران که حامل این عضو ارشد گروه «طالبان» بوده است.

باوجودی که جمهوری اسلامی بارها متهم شده است که از گروه «طالبان» حمایت می‌کند اما این نخستین‌ بار است که ریاست امنیت ملی افغانستان به‌صراحت به نقش جمهوری اسلامی در ناامنی‌های افغانستان اشاره می‌کند. پیش‌تر، «عبدالصبور خدمت» نماینده مردم ولایت [استان] «فراه» در مجلس نمایندگان افغانستان در گفتوگو با «ایران‌وایر» تاکید کرده بود که وقتی گروه «طالبان» تحت‌فشار دولت افغانستان قرار می‌گیرد، به ایران پناه می‌برد. بنا به اظهارات او، گروه «طالبان» در استان مرزی «فراه» از سوی جمهوری اسلامی حمایت می‌شود.

به گفته او گروه «طالبان»‌ با سلاح‌ها و مهمات جنگی جمهوری اسلامی تجهیز و برای جنگ به دیگر استان‌های افغانستان فرستاده می‌شوند: «واضح است که ایران همراه طالبان دست دارد. ما می‌بینیم که در ساحه ما، طالبان از طرف ایران حمایت می‌شوند.»

در سال ۱۳۹۷ «برایان هوک» نماینده ویژه وزارت امور خارجه آمریکا در امور ایران، سلاح‌ها و تجهیزاتی را به خبرنگاران نشان داده و گفته بود که جمهوری اسلامی در افغانستان به «طالبان» و «گروه‌های تندرو مسلح در شرق میانه» کمک می‌کند. او تصاویر راکت‎های «فجر» و یک سیستم جدید هوایی بدون خلبان موسوم به «شهید ۱، ۲ ، ۳» را به خبرنگاران نشان داد که پس از سقوط به دست نیرو‌های ائتلاف در افغانستان افتاده بود.

همچنین، «اجمل بلوچ‌زاده» معاون پیشین تجزیه‌وتحلیل ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان در گفتوگو با «ایران‌وایر» یادآور شده بود که نیروهایی از ایران به افغانستان آمده و به «طالبان» مین‌گذاری یاد می‌دهند. به گفته او جمهوری اسلامی سال‌ها با گروه «طالبان» در تماس است و این گروه مورد حمایت‌های آموزشی و تسلیحاتی تهران قرار دارند.

درحالی‌که نزدیک به سه ماه از امضای توافق‌نامه صلح میان آمریکا و گروه «طالبان» در قطر می‌گذرد اما در این مدت نه‌تنها حملات «طالبان» در افغانستان کاهش نیافته بلکه بیشتر نیز شده است. به نظر می‌رسد که جمهوری اسلامی با حمایت از «طالبان» در حال سنگ‌اندازی در برنامه «صلح» افغانستان است.

تاکنون جمهوری اسلامی و گروه «طالبان» نسبت به اعلامیه ریاست امنیت ملی افغانستان مبنی بر دستگیری مسئول نظامی طالبان موضعی نگرفته‌اند.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates