03.06.2020

حکم دادگاهی در واشینگتن علیه ایران و سوریه به دلیل حملات فلسطینی‌ها

رادیو فردا: یک دادگاه فدرال آمریکا دولت‌های ایران و سوریه را به دلیل حملات مرگبار فلسطینی‌ها در اسرائیل مسئول دانست و به پرداخت غرامت به قربانیان آمریکایی، از جمله یک سرباز سابق آمریکایی، محکوم کرد.

به گزارش روز سه شنبه آسوشیتدپرس، رندالف دی موس، قاضی دادگاه فدرال در واشینگتن دی. سی. در حکم خود تاکید کرده است شهروندان آمریکایی که در هفت حمله فلسطینی‌ها کشته و زخمی شدند مستحق دریافت غرامت از ایران و سوریه هستند، چرا که این دو کشور به حماس و گروه جهاد اسلامی کمک مالی و نظامی کرده اند.

طبق این گزارش این حکم روز یکشنبه یازدهم خرداد صادر شده، ولی هنوز میزان و رقم احتمالی غرامت مشخص نشده است.

در این دادگاه علیه جمهوری اسلامی ایران، وزارت اطلاعات این کشور و حکومت سوریه شکایت شده بود. ولی آنها در این دادگاه حاضر نشده و از خود دفاع نکردند.

دادگاه‌های فدرال آمریکا تا حال در احکام متعددی ایران را به دلیل حمایت از حماس و جهاد اسلامی فلسطین، در کشته شدن ده‌ها اسرائیلی و آمریکایی در ترورهایی که عمدتاً در شهرهای اسرائیلی صورت گرفت، محکوم کرده و از دولت تهران خواسته‌اند مبالغی کلان غرامت به بازماندگان بپردازد.

آسوشیتدپرس می‌گوید، اما از آنجا که ایران و ایالات متحده آمریکا روابط دیپلماتیک رسمی ندارند، نحوه پرداخت این غرامت‌ها نامشخص است.

یکی از موراد این پرونده٬ تیلور فورس، سرباز سابق آمریکایی است که در زمان تحصیل در در تل آویو به ضرب چاقوی یک مهاجم فلسطینی در سال ۲۰۱۶ به قتل رسید.

در همین زمینه، یک قاضی فدرال در آمریکا در سال ۱۳۹۷ ایران را به پرداخت ۱۰۴ میلیون دلار غرامت به خانواده قربانیان حمله به پایگاه نظامیان آمریکایی در ظهران عربستان محکوم کرد.

در همین پروندهای مشابه یک دادگاه فدرال آمریکا در سال ۲۰۰۶ ایران را به اتهام آنچه که دست داشتن در این انفجار خواند، به پرداخت ۲۵۴ میلیون دلار به خانواده‌های ۱۷ قربانی این انفجار محکوم کرد.

تحقیقات اف بی آی درباره پرونده بمب گذاری «الخُبَر» حدود پنج سال پيش در ۲۱ ژوئن ۲۰۰۱ منجر به تنظيم ادعانامه ای علیه ۱۳ عضو حزب الله لبنان شد.

جمهوری اسلامی ایران پیش از این بارها گفته است آرا این دادگاه‌ها را به رسمیت نمی‌شناسد.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates