24.07.2020

فرود اضطراری هواپیمای ماهان در دمشق به دنبال نزدیک شدن «دو جنگنده‌‎»

رادیوفردا: خبرگزاری صدا و سیمای جمهوری اسلامی روز پنجشنبه دوم تیر ماه گزارش داده است که دو جنگنده اسرائیلی به هواپیمای مسافربری ماهان در آسمان سوریه نزدیک شدند که در پی این رخداد هواپیمای مسافربری مجبور به فرود اضطراری در فرودگاه دمشق شد.

طبق این گزارش، به دلیل کاهش سریع ارتفاع این هواپیما چند نفر مجروح شدند.

خبرگزاری صدا و سیما ویدئویی نیز منتشر کرده که در آن یک مسافر می‌گوید، خلبان هواپیمای مسافربری برای جلوگیری از برخورد با این جنگنده به سرعت ارتفاع خود را کم کرد و همین باعث شد سر او به سقف بخورد و در نتیجه، خونریزی بکند.

بر اساس این گزارش، هواپیمای مسافربری ماهان از تهران عازم بیروت بوده که این حادثه پیش آمده است.

خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، هم به نقل از شبکه المیادین گزارش داد، این هواپیمای مسافربری به دنبال نزدیک شدن دو جنگنده اسرائیلی، ناچار شد با کاهش ناگهانی سرعت در فرودگاه دمشق فرود اضطراری کند.

این گزارش اضافه کرده است: «هواپیمای مسافربری سپس از فرودگاه دمشق پرواز خود را از سر گرفت و در فرودگاه بیروت به زمین نشست و مسافران این پرواز از هواپیما خارج شدند.»

رادیو فردا نمی‌تواند به طور مستقل تایید کند که این جنگنده‌ها متعلق به چه کشوری بوده است.

اسرائیل پیشتر در همین روز تأیید کرده بود که در پی «تهدید حزب‌الله»، تدابیر امنیتی در مرز شمالی خود را تقویت کرده و سطح هوشیاری را نسبت به رویدادهای احتمالی افزایش داده است.‎

اما از سویی شبکه خبر به نقل از خلبان هواپیمای خطوط هوایی ماهان نوشته است که این جنگنده‌ها «آمریکایی بوده‌اند».

همچنین ایرنا به نقل از سخنگوی وزارت خارجه ایران نوشت که مجید تخت‌روانچی، نماینده دائم جمهوری اسلامی در سازمان ملل متحد به دبیرکل این نهاد اعلام کرده که «چنانچه هر حادثه‌ای در مسیر برگشت برای این هواپیما اتفاق افتد، جمهوری اسلامی ایران آمریکا را مسئول آن خواهد شناخت».

این نخستین واکنش رسمی ایران به حادثه هوایی یادشده است. عباس موسوی اضافه کرد که چنین پیامی به سفیر سوئیس در تهران نیز داده شده است.

ایالات متحده اما هنوز واکنشی به این گزارش‌ها نداشته است.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates