09.02.2021

فرمانده سنتکام: ایران عامل اصلی بی‌ثباتی در منطقه است

دویچه‌وله: ژنرال مک‌کنزی، فرمانده سنتکام گفت ایران سیگنال روشن و بدون ابهامی دریافت کرده که آمریکا قادر و خواهان دفاع از منافع خود و متحدان در خاورمیانه است. او گفت آمریکا برای مقابله با تهدیدهای ایران به عربستان کمک خواهد کرد.

ژنرال فرانک مک‌کنزی، فرمانده کل نیروهای ارتش آمریکا در منطقهٔ خاورمیانه و شرق آفریقا و آسیا (سنتکام) گفته است که دولت جدید آمریکا به ریاست جو بایدن سخنی در مورد توقف حمایت‌های ایالات متحده از عربستان سعودی برای مقابله با فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران نگفته است.

مک‌کنزی که از طریق ویدئو برای انستیتوی خاورمیانه سخن می‌گفت، افزود: «تمرکز ما بر روی اقداماتی است که کمک کنیم تا آنها (عربستان سعودی) بتوانند مؤثرتر از خود دفاع کنند.»

فرمانده سنتکام با اشاره به حضور روسیه و چین در خاورمیانه گفت: «افزایش رقابت از سوی روسیه و چین در خاورمیانه، باعث اضافه کردن لایه‌ای دیگر از تنش‌ها و بی‌ثباتی در منطقه‌ای که پیشتر نیز پیچیده و چالش‌برانگیر بوده، شده است.»

مک‌کنزی سپس با تصریح این که «تهدیدی مشترکی به نام ایران در منطقه وجود دارد» این کشور را عامل اصلی بی‌ثباتی در منطقه توصیف کرد و افزود: «ایران سیگنال روشن و بدون ابهامی دریافت کرده که آمریکا قادر و خواهان دفاع از منافع خود و متحدان در خاورمیانه است.»

فرمانده سنتکام گفت: «کاهش تنش میان اسرائیل و دیگر کشورهای عربی فرصت راهبردی برای همراه کردن شرکای بیشتری علیه تهدیدات مشترک ایجاد کرده است.»

وی گفت: «در صورت لزوم نیروهای‌مان را به منطقه اعزام می کنیم، زیرا ایران منشاء بی‌ثباتی در عراق، سوریه و یمن است.»

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا هفته گذشته گفته بود که ایالات متحده به حمایت خود از قلمرو و مردم عربستان سعودی در قبال تهدیدهایی که از سوی ایران و نیروهای نیابتی جمهوری اسلامی صورت می‌گیرند، ادامه خواهد داد.

مک‌کنزی گفت، در طول هفته گذشته چندین حمله از سوی شورشیان یمن علیه عربستان صورت گرفته است: «ما به سعودی‌ها برای دفاع از خود کمک خواهیم کرد، و تا جایی که می‌توانیم داده‌های اطلاعاتی را در اختیار آنها خواهیم گذارد.»

ژنرال مک‌کنزی که فرماندهی نیروهای آمریکا در خاورمیانه و افغانستان را در اختیار دارد، به حملات پهپادی و موشکی به تأسیسات نفتی عربستان در ماه سپتامبر ۲۰۱۹ اشاره کرد که بر بازار جهانی نفت تأثیر گذارد.

مک‌کنزی احتمال تهدیدهایی از این دست را همچنان “بسیار واقعی” خواند. او گفت که کمک برای مقابله با حملات به عربستان سعودی “هم برای آنها خوب است و هم برای ما”.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates