07.03.2021

خوان گوایدو: ایران مقصد اصلی قاچاق اورانیوم از ونزوئلا است

رادیوفردا: خوان گوایدو، رهبر مخالفان دولت ونزوئلا که از سوی دولت آمریکا به عنوان رئیس‌جمهور قانونی این کشور شناخته می‌شود، با اعلام اینکه چند نفر از اعضای ارتش ونزوئلا در ارتباط با قاچاق اورانیوم بازداشت شده‌اند، گفته است ایران یکی از مقاصد اصلی قاچاق اورانیوم از ونزوئلا است.

او در گفت‌وگویی که روز یک‌شنبه، ۱۷ اسفند در روزنامه پر تیراژ «هیوم اسرائيل» منتشر شده، تاکید کرده است که «دولت دیکتاتور مادورو» اجازه ورود ایران به این حوزه را داده و این موضوع را یک زنگ خطر درباره میزان نفوذ ایران در ونزوئلا توصیف کرده است.

سرمایه‌گذاری ایران و ونزوئلا در زمینه کشف و تولید اورانیوم در دهه اخیر بارها مورد توجه قرار گرفته است.

آذر سال ۸۹، در اسناد محرمانه دیپلماتیک منتشر شده توسط وب‌سایت ویکی‌لیکس آمده بود که
یپلمات‌های آمریکایی نسبت به خواست ایران برای به‌دست آوردن اورانیوم از کشورهای بولیوی و ونزوئلا ابراز نگرانی کرده‌اند.

در آن زمان دیپلمات‌های آمریکایی برآورد کرده بودند که نگرانی نسبت به ارسال اورانیوم از ونزوئلا به تهران بی‌پایه است.

حکومت ایران در سال‌های گذشته با اتهام قاچاق اورانیوم از کشورهایی چون سومالی و قزاقستان نیز متهم شده است.

آقای گوایدو در بخش دیگری از گفت‌وگو با روزنامه «هیوم اسرائيل» با اشاره به حضور فروشگاه‌های مواد غذایی ایرانی در ونزوئلا می‌گوید حضور ایران در این کشور از زمانی شروع شد که نیکلاس مادورو از فعالیت شرکت‌های تحت تحریم‌ آمریکا استقبال کرد و پس از آن هم با واردات نفت از ایران نیز اقدام به نقض تحریم‌های آمریکا کرد.

به دنبال تشدید تحریم‌های نفتی آمریکا علیه «پترولئوس دی ونزوئلا» و شرکت ملی نفت ایران در دو سال گذشته، جمهوری اسلامی کمک‌های خود را به ونزوئلا افزایش داده و چندین نفتکش محموله بنزین به این کشور فرستاد.

ایران همچنین یک فروشگاه بزرگ مواد غذایی وابسته به وزارت دفاع را در این کشور راه‌اندازی کرده و قطعات مورد نیاز پالایشگاهی به ونزوئلا فرستاده است.

دولت آمریکا علاوه بر اعمال تحریم علیه برخی از افراد درگیر تجارت و ارسال بنزین به ونزوئلا، در چند مورد اقدام به توقیف نفتکش‌های حامل سوخت و فروش محموله آنها کرده است.

رهبر اپوزیسیون ونزوئلا که دولت مستقر این کشور را یک «باند جنایتکار» خوانده است، بر ادامه تلاش‌های خود برای جلب حمایت بین‌المللی علیه نیکولاس مادرو، تاکید کرده است.

خوان گوایدو تا آذرماه امسال ریاست کنگره ملی ونزوئلا را بر عهده داشت ولی کمیته انتخابات ونزوئلا روز دوشنبه ۱۷ آذر اعلام کرد نامزدهای طرفدار نیکلاس مادورو برنده انتخابات کنگره ملی این کشور شده‌اند.

با اعلام نتیجه انتخابات، کنگره ملی به عنوان آخرین نهادی که در دستان حزب حاکم سوسیالیست نبود، در اختیار متحدان مادورو قرار گرفت. احزاب اپوزیسیون این انتخابات را تحریم کرده بودند.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates