06.07.2021

اعتراض‌های گسترده در شهرهای مختلف ایران به قطعی برق‎


رادیوفردا: ساکنان شهرهای مختلف ایران از شمال تا مرکز کشور شامگاه دوشنبه ۱۴ تیر با حضور در مقابل ادارات برق در این شهرها نسبت به قطعی مکرر برق اعتراض کردند.

ویدیوهایی از تجمع اعتراضی اهالی شهرهای بابل، بابلسر، آمل، قائمشهر، شهر ری، شیراز و کازرون در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است که برخی از آنها با شعار علیه مقامات دولت جمهوری اسلامی همراه است. از جمله معترضان در برابر اداره برق شهر ری شعار «وزیر بی‌کفایت استعفا، استعفا» سر داده‌اند.

ویدیوی دیگری نیز از شهر شیراز در خاموشی منتشر شده است که معترضان در آن علیه علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی شعار می‌دهند. از جمله این شعارها «مرگ بر دیکتاتور» و «مرگ بر خامنه‌ای» است.

همین اتفاق شامگاه یکشنبه در تهران رخ داد و تصاویری از اعتراضات ساکنان پایتخت در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که نشان می‌دهد معترضان از پنجره‌های خود در خاموشی علیه خامنه‌ای شعار می‌دهند.

در طول روز دوشنبه خبرگزاری‌های داخل ایران گزارش‌هایی از تجمعات اعتراضی در مقابل ادارات برق شهرهای کردکوی، بندر گز، بندر ترکمن و آق‌قلا منتشر کردند که نشان از گستردگی اعتراضات به‌ویژه در شهرهای شمالی کشور دارد.

معترضان می‌گویند که برق خانه آنها سه یا چهار نوبت در شبانه روز و هر بار دستکم دو ساعت قطع می‌شود و قطعی مکرر برق مشکلات زیادی از جمله قطعی آب آپارتمان‌ها، خراب شدن گوشت و مرغ و دیگر وسایل داخل یخچال و سوختن وسایل خانگی را به همراه داشته است.

همچنین ویدیویی از بخش آی‌سی‌یوی یک بیمارستان منتشر شده است که در آن فردی توضیح می‌دهد ژنراتورهای برق اضطراری نیز جوابگوی دستگاه‌های این بخش نیست، امری که تهدید مضاعفی علیه بیماران محسوب می‌شود.

در این حال دادستان عمومی و انقلاب تهران از ورود قوه قضاییه به ماجرای قطعی مکرر برق خبر داد و گفت که دستور داده شده که موضوع از طریق مسئولین مربوطه در حوزه برق پیگیری شود.

علی القاصی‌مهر گفت: درباره قطعی مکرر برق امروز (دوشنبه، ۱۴ تیر) جلسه‌ای در استانداری تهران تشکیل شد و ما به معاون خود در بحث پیگیری حقوق عامه دستور دادیم که موضوع را از طریق مسئولین مربوطه در حوزه برق پیگیری کنند.»

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا قصوری در مسئله قطعی‌های مکرر برق رخ داده است، صرف گفت که «موضوع در حال بررسی است».

از ماه گذشته، قطع برق زندگی روزمره بسیاری از شهروندان را در ایران با مشکلات مواجه کرده است.

اختلال در کار ادارات و کارگاه‌های کوچک، گرفتاری صدها نفر در آسانسور، اختلال در ترافیک، خراب شدن لوازم خانگی شهروندان، شکست قهرمانان شطرنج کشور در رقابت‌های جهانی آنلاین و احتمال از بین رفتن واکسن‌های کرونا در مراکز سلامت از جمله این مشکلات بوده است.

مسئولان، شدت گرفتن خشکسالی و وارد مدار شدن سریع‌تر چاه‌های کشاورزی را از دیگر دلایل کمبود برق در روزهای اخیر در ایران ذکر می‌کنند. اما دی‌ماه سال گذشته پس از قطعی گسترده برق در چندین شهر اعلام شد که استخراج رمزارز بیت‌کوین و فشار زیاد آن به شبکه برق کشور، عامل اصلی این اتفاق بوده است.
با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری فارس، رادیو فردا، و شبکه‌های اجتماعی توییتر و تلگرام؛ س.ن

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates