23.09.2021

قوه قضاییه ایران ‘مرگ’ شاهین ناصری در زندان را تایید کرد


بی‌بی‌سی: تصویری که از شاهین ناصری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است

دو روز بعد از انتشار خبر «مرگ مشکوک» شاهین ناصری در زندان، قوه قضاییه ایران مرگ او را تایید کرده و در اطلاعیه‌ای اعلام کرده او به بهداری زندان مراجعه کرده و «بعد از ۴۵ دقیقه» درگذشته است.

از شاهین ناصری به عنوان شاهد شکنجه نوید افکاری یاد می‌شود که با وجود فشارهای امنیتی شهادت داده بود نوید افکاری، کشتی‌گیر ایرانی «برای اعتراف اجباری به قتل، وحشیانه شکنجه شده است.»

روابط عمومی اداره کل زندان‌های استان تهران در اطلاعیه از کلمه «فوت» استفاده و اعلام کرده علت فوت او در پزشکی قانونی در دست بررسی است و بعدا اعلام خواهد شد.

طبق این اطلاعیه، آقای ناصری به بهداری زندان مراجعه کرده بوده بوده است. سازمان زندان‌ها بر اساس گزارش بهداری زندان نوشته «با توجه به شرایط اورژانسی بیمار، فورا در محل بهداری ندامتگاه، عملیات احیاء (ماساژ قلبی، تنفس مصنوعی و تزریق اپی نرفین و فیکس IV Line) به مدت ۴۵ دقیقه انجام می‌گیرد که علی رغم تلاش‌های فراوان کادر درمان، زندانی مورد اشاره فوت می‌کند.»

سازمان حقوق بشر ایران که ابتدا در روز سه‌شنبه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری در زندان تهران بزرگ خبر داده بود، دیشب گزارش داد مقام‌های زندان با خانواده او تماس گرفته‌اند تا برای تحویل جسد به پزشکی قانونی مراجعه کنند.

زندان تهران بزرگ در کیلومتر پنجم جاده قدیم قم در استان تهران است.

مقام‌ها خانواده شاهین ناصری را از مرگ او در زندان ‘مطلع کرده‌اند’

این سازمان به نقل از یک منبع مطلع نوشت: “شاهین ناصری نامه‌ای به مناسبت سالگرد اعدام نوید افکاری نوشته بود و قصد داشت این نامه را از پشت تلفن بخواند، ولی حفاظت این موضوع را فهمید و قبل از خواندن نامه او را به سلول انفرادی منتقل کرده بود.”

بابک پاک‌نیا، وکیل دادگستری در توییترش نوشته بود که آقای ناصری یک روز قبل از مرگ با او تماس گرفته و «درخواست کمک» داشته است.

ابراهیم الله بخشی، فعال سیاسی و از دراویش گنابادی در توییترش تصویر اعلامیه شاهین ناصری را منتشر کرده است.

روابط عمومی اداره کل زندان‌های استان تهران، در اطلاعیه‌اش گفته شاهین ناصری «به دلیل ارتکاب جرایمی از قبیل کلاهبرداری، سرقت، جعل و استفاده از سند مجعول در حال سپری کردن دوران محکومیت خود بوده است.»

آقای ناصری گفته بود بارها تهدید شده درباره نوید افکاری چیزی نگوید و حتی یک بار در شیراز یکی از مقام‌های قضایی او را تهدید کرده اگر حرفی بزند «همسرش را فلان خواهد کرد.»

درباره اینکه شاهین ناصری که بود و چه شهادتی داده بود اینجا بیشتر بخوانید: شاهین ناصری که بود؟

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates