01.10.2021

تصاویر ماهواره‌ای حاکی از «انفجار شدید» در ساختمان یک مرکز تحقیقاتی سپاه است


رادیوفردا: انتشار تصاویر ماهواره‌ای از سوی «اینتل لَب»، یک گروه بین‌المللی مشاوره اطلاعاتی، نشان می‌دهد که انفجار روز چهارم مهر در یک مرکز تحقیقاتی سپاه پاسداران، خسارت شدیدی به ساختمان‌ آن وارد کرده است.

به گزارش اینتل لب، انفجار یاد شده در تاسیسات «گروه صنایع شهید همت» رخ داده که یک پایگاه مخفی موشکی سپاه پاسداران است.

اینتل لب می‌گوید که انفجار مرموز در مرکز یاد شده، غرب تهران را به لرزه در آورد.

«گروه صنایع شهید همت» از زیر مجموعه‌های سازمان هوا و فضای وابسته به وزارت دفاع و پشتیبانی است و تولیدکننده موشک‌های بالیستیک با سوخت مایع است. آمریکا در سال ۲۰۰۵ گروه صنایع همت را مورد تحریم قرار داد.

خبرگزاری‌های نزدیک به سپاه پاسداران روز پنجم مهر به نقل از روابط عمومی این نیرو خبر دادند که در جریان «آتش‌سوزی در یکی از مراکز تحقیقات خودکفایی سپاه»، دو نفر از کارکنان آن به نام‌های مرتضی کریمی و حسین عابدی کشته شدند و یک نفر دیگر نیز مجروح شد.

به گفته خبرگزاری‌های فارس و تسنیم، این «آتش‌سوزی» عصر روز یکشنبه چهارم مهر رخ داد. با این حال، آن‌ها هیچ جزئیاتی در مورد این مرکز تحقیقاتی و علت «آتش‌سوزی» منتشر نکردند و تنها گفتند که «با تلاش‌ آتش‌نشانان این مرکز، آتش مهار و مجروحان حادثه نیز به بیمارستان منتقل شدند». خبر کشته شدن دو نفر از این مجروحان، پس از خبر انتقال اولیه آن‌ها به بیمارستان منتشر شد.

بر اساس گزارش توئیتری «اینتل لب» در روز پنجشنبه هشتم مهر، تصاویر ماهوار‌ه‌ای روز ۳۱ شهریور نشان می‌دهد که ساختمان مرکز یاد شده سالم بوده است ولی تصاویر روز پنجم مهر (یک روز پس از انفجار)، حاکی از وارد آمدن خسارت شدید به این ساختمان و ویرانی بخشی از آن است.

این تصاویر بیانگر آن است که تخریب بخشی از این ساختمان ناشی از انفجار بوده و نه «آتش‌سوزی» که سپاه پاسداران ادعا می‌کند.

در تصاویر ماهواره‌ای مشخص است که سقف ساختمان پس از انفجار کنده شده و بقایای آن به اطراف پراکنده شده است.

هنوز جزئیاتی درباره علت بروز این انفجار منتشر نشده، ولی در سال‌های اخیر آتش‌سوزی و انفجار در مراکز هسته‌ای، امنیتی و نظامی جمهوری اسلامی به امری عادی تبدیل شده است و مقام‌های جمهوری اسلامی همواره انگشت اتهام در این زمینه را به سوی اسرائیل نشانه رفته‌اند.

در دوم تیرماه رسانه های ایران از خنثی کردن حمله پهپادی به شرکت تکنولوژی سانتریفیوژ ایران، تسا، در کرج خبر دادند.

اما موسسه اطلاعاتی اینتل‌لب با انتشار تصاویر ماهواره‌ای اعلام کرد که تاسیسات سازمان انرژی اتمی ایران در کرج در «جریان حمله پهپادی» دوم تیرماه خسارت دیده است.

با این حال، فرماندهان سپاه و مقام‌های جمهوری اسلامی ایران این بار سکوت اختیار کرده و هنوز هیچ گروه یا کشوری را به‌ دست داشتن در این انفجار متهم نکرده‌اند.
بر اساس گزارش «اینتل لَب» و سایت رادیو فردا/ک.ر

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates