12.10.2021

رهبر ائتلاف حامی ایران در عراق: نتایج انتخابات را به هیچ قیمتی نمی‌پذیریم


بی‌بی‌سی:هادی عامری، رهبر ائتلاف فتح، نزدیک به ایران مدعی دستکاری در نتایج انتخابات پارلمانی عراق شده

هادی عامری، رهبر ائتلاف فتح، گروه مورد حمایت ایران در عراق که نتایج ضعیفی در انتخابات پارلمانی به دست آورده، می‌گوید نتایج رسمی انتخابات را “به هیچ قیمتی” نمی‌پذیرد.
آقای عامری در بیانیه‌ای کوتاه مدعی “دستکاری” در نتایج شد و هشدار داد که این ائتلاف “با تمام قوا” از آرای نامزدهای فتح و رای‌دهندگان دفاع خواهد کرد.
نتایج اولیه انتخابات عراق نشان می‌دهد که ائتلاف فتح، شاخه سیاسی حشد شعبی – نیروهای مسلح حامی ایران در عراق – تنها ۱۵ کرسی به دست آورده که شکستی سخت برای این ائتلاف به حساب می‌آید. این گروه در انتخابات قبلی بیش از ۵۰ کرسی کسب کرده بود.
کمیسیون انتخابات عراق اعلام کرده که معترضان می‌توانند تا سه روز بعد از اعلام نتایج نهایی به این کمیسیون شکایت کنند.
بر اساس نتایج اعلام‌شده جریان صدر به رهبری مقتدی صدر بیش از ۷۰ کرسی کسب کرده و بعد از آن ائتلاف تقدم، متشکل از احزاب و گروه‌های سنی، ائتلاف شیعه دولت قانون به رهبری نوری مالکی، نخست وزیر پیشین عراق و حزب دموکرات کردستان با بیش از ۳۰ کرسی در رده‌های بعدی قرار دارند.

توضیح تصویر،مقتدی صدر، رهبر ائتلاف برنده در انتخابات عراق، خواهان ممنوعیت استفاده از سلاح خارج از محدوده اختیار دولت شد

کتائب حزب‌الله: برای مرحله‌ای حساس آماده باشید

پیش از این هم یکی از رهبران ارشد “کتائب حزب‌الله” از گروه‌های مسلح وابسته به ایران در عراق، نتایج انتخابات را “تقلب و فریبکاری بزرگ” خوانده بود.
ابوعلی عسکری که مسئول امنیتی کتائب معرفی شده از گروه‌های مقاومت در عراق خواست آماده “مرحله‌ای حساس” باشند.
او انتخابات پارلمانی عراق را چیزی در حد “همه‌پرسی‌های رژیم گذشته” توصیف کرد و در توییتی نوشت: “به خاطر عهدی که با ملتمان بسته‌ایم اعلام می‌کنیم که با قاطعیت برای بازگردان اوضاع به مسیر درست تلاش می‌کنیم.”
این فرمانده کتائب حزب‌الله، نیروهای حشد شعبی را هدف اصلی این انتخابات خواند و از گروه‌های متحد خواست که برای دفاع از حشد آماده باشند.
مقتدی صدر، رهبر ائتلاف برنده در انتخابات، در سخنرانی دوشنبه شب گفت که تنها دولت باید کنترل سلاح را در دست داشته باشد و خواهان ممنوعیت استفاده از سلاح خارج از محدوده اختیار دولت شد. او گفت این ممنوعیت باید شامل کسانی هم بشود که خود را “محور مقاومت” می‌دانند.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates