12.10.2021

دیدار پوتین و بنت؛ مذاکره در باره فعالیت‌های هسته‌ای ایران

دویچه‌وله: نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل برای دیدار و گفت‌وگو با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه راهی آن کشور می‌شود. موضوع بر سر فعالیت‌های هسته‌ای ایران است. بنت خواستار ارجاع پرونده اتمی ایران به شورای امنیت شده است.

نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائيل پس از دیدار و گفت‌وگو با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، برای مذاکره با ولادیمیر پوتین راهی روسیه می‌شود.

قرار است این دو سیاستمدار روز ۲۲ اکتبر (۳۰ مهر) در سوچی با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کنند. خبر سفر بنت به روسیه از سوی دفتر نخست‌وزیری اسرائیل اعلام شده است.

در همین ارتباط، یائیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل نیز برای دیدار و گفت‌وگو با مقامات آمریکایی به واشنگتن سفر خواهد کرد. گفته می‌شود که لاپید با کامالا هریس، معاون جو بایدن و همچنین با آنتونی بلینکن، همتای آمریکایی خود دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

نفتالی بنت خواستار ارجاع پرونده هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران به شورای امنیت شده است. در صورت ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت، احتمال پیش‌بینی تحریم‌های سازمان ملل علیه این کشور منتفی نیست.

بنت تاکید کرده است که جمهوری اسلامی به تعهدات و الزام‌های پیش‌بینی شده در توافق سال ۲۰۱۵ پایبند نبوده و مشکلی برای همه کشورهای جهان به شمار می‌آید.

وقفه در مذاکرات برجام

مذاکرات کمیسیون مشترک برجام در وین، در پایان دور ششم و در روز ۳۰ خرداد متوقف مانده است. گرچه حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه دولت ابراهیم رئیسی از تمایل ایران به بازگشت به پشت میز مذاکره سخن گفته است، اما هنوز تاریخ دقیقی برای از سر گیری این مذاکرات اعلامن نشده است.

ذخایر اورانیوم تغلیظ شده ایران در حال افزایش است و بر اساس ارزیابی‌های کارشناسان این کشور تا نقطه گریز هسته‌ای فاصله چندانی ندارد. این به این معنا است که ایران به مواد مورد نیاز برای ساخت یک بمب اتمی نزدیک شده است.

در همین رابطه، بنت از شورای امنیت درخواست کرده است تا علیه برنامه و فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران اقدام کند.

اسرائیل اعلام کرده است که در صورت لزوم، این کشور در موقعیتی است که می‌تواند مستقلا علیه فعالیت‌های هسته‌ای ایران اقدام کند.

در همین رابطه، بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل پیش از این اعلام کرده بود که اسرائیل همچنان بر روی برنامه حمله به ایران کار می‌کند.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates