27.10.2021

انتشار نامه نهم مرداد ۱۴۰۰ از روحانی: خزانه تخلیه شده، نوبخت: خزانه هیچوقت خالی نمی‌شود

بی‌بی‌سی: خبرگزاری تسنیم در ایران وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و از منتقدان دولت حسن روحانی رئیس جمهور پیشین ایران تصویر نامه‌ای را منتشر کرده در آن آقای روحانی گفته همه موجودی خزانه “تخلیه شده” و “موجودی وجود ندارد”.

در این نامه که با امضای محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور وقت است حاوی پاسخ آقای روحانی به نامه محمدباقر نوبخت رئیس وقت سازمان برنامه و بودجه است که درخواست پول برای یک پروژه آبرسانی کرده بود.

آقای واعظی در این نامه نوشته است که رئیس جمهور درخواست رئیس سازمان برنامه و بودجه را دیده و پی نوشت کرده است که “همه موجودی خزانه بر اساس درخواست های جنابعالی تخلیه شده است. موجودی وجود ندارد”.

تاریخ نامه و پاسخ حسن روحانی درباره خالی بودن خزانه مربوط به نهم مرداد ۱۴۰۰ است. آقای روحانی تا دوازدهم مرداد رئیس جمهور ایران بود.

ساعاتی پس از انتشار این نامه، محمدباقر نوبخت رئیس سابق سازمان برنامه و بودجه در واکنشی به آن گفت “خزانه ورودی مستمر دارد و هر روز در آن مبالغی تجمیع می‌شود. این بدان معناست که خزانه هیچوقت خالی نمی‌شود”.

آقای نوبخت گفته “در دولت قبل تصمیم گرفته شد تا طرح‌های عمرانی اولویت‌دار که تا پایان عمر دولت دوازدهم قابل اتمام هستند را هرچه زودتر به سرانجام برسانیم” اما “موجودی این ردیف اوایل مرداد ماه به اتمام رسیده بود از همین روی آقای رئیس جمهور در پاسخ به درخواست تخصیص بودجه برای تکمیل و بهره‌برداری از پروژه آبیک، مرقوم فرمودند که موجودی این ردیف به پایان رسیده است”.

این مقام سابق دولتی گفته “حتی اگر چنین ادعای محالی (خالی بودن خزانه) صحت داشت پس چطور طی سه ماه گذشته حقوق‌ها از سوی دولت جدید پرداخت شده است”.

خبرگزاری تسنیم می گوید به نسخه ای از نامه رئیس دفتر رئیس جمهور وقت ایران دست پیدا کرده

حسن روحانی از مرداد ۱۳۹۲ به مدت هشت سال رئیس جمهور ایران بود و در مرداد ۱۴۰۰ جای خود را به ابراهیم رئیسی داد.

دولت ایران که با تحریم های ایالات متحده رو به رو است بخش گسترده ای از درآمدهای نفتی خود را از دست داده و در انتقال منابع مالی خود به داخل ایران به دلیل تحریم های بانکی با مشکلات جدی رو به رو است.

بر اساس اظهارات مقام های دولتی تحریم های آمریکا باعث شده درآمدهای نفتی این کشور از ۱۰۰ میلیارد دلار به کمتر از ۸ میلیارد سقوط کند.

بر اساس گزارش های دولتی در ایران تورم در این کشور در نیمه اول سال ۱۴۰۰ به رقم بی سابقه ۵۰ درصد رسیده و دولت با کسری بودجه مواجه شده است.

رسانه های دولتی می گویند دستکم ۴۰۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه برای ادامه سال جاری وجود دارد و منابع مالی باقی مانده دولت برای پنج ماهه آتی کافی نیست.

احسان خاندوزی وزیر اقتصاد دولت ابراهیم رئیسی در توییتی گفته که “در شرایطی که کشور با کسری بودجه بی‌سابقه تحویل دولت سیزدهم شده بود، به لطف خدا در مهرماه مخارج دولت بدون هیچ انتشار اوراق بدهی جدید تأمین شد”.

این درحالیست که دولت آقای رئیسی با استقراض از بانک ها و بر اساس برخی از گزارشها “انتشار اسکناس در حال جبران کسری بودجه است که این امر به گفته تحلیلگران به افزایش نقدینگی و تورم بیشتر در ماه های آینده منجر خواهد شد.

اخیرا نیز براساس داده های آماری جدید بانک مرکزی نقدینگی در ایران به مرز ۴ هزار تریلیون تومان رسیده است. همچنین بر اساس ارزیابی صندوق بین‌المللی پول، در سال گذشته ایران ششمین رتبه در بالاترین نرخ تورم در کشورهای جهان را داشته. این سازمان اعلام کرده وضعیت تورم در ایران امسال بدتر هم خواهد شد.

همچنین براساس گزارشی که اخیرا مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی منتشر کرده با اشاره به منابع و مصارف بودجه امسال (۱۴۰۰) گفته است که بودجه داری کسری است و این کسری را ‘غیرقابل تامین ‘ توصیف کرده است.

برآورد کسری ‘ ۳۰۰ هزار میلیارد تومانی’ در بودجه ۱۴۰۰

مرکز پژوهش‌های مجلس برآورد کرده به دلیل “عدم تحقق منابع” بودجه تا پایان امسال با کسری معادل ۳۰۰ هزار میلیارد تومان روبروست که جبران آن نیازمند یافتن منابع جدید یا کاهش هزینه‌هاست.

گفته شده با احتساب رقم اوراق بدهی و استقراض از صندوق توسعه این کسری به حدود ۴۷۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد.

ایران می‌گوید بودجه طرح‌های نیمه کاره نفتی را با تهاتر نفت و گاز تامین می‌کند
روحانی: در نیویورک می‌توانستم تصمیم بگیرم تحریم‌های آمریکا‌ را بشکنیم
پیش‌شرط ایران برای بازگشت زودتر به مذاکرات وین: آمریکا ۱۰ میلیارد دلار دارایی بلوکه‌شده را آزاد کند

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates