17.06.2013

پیروزی روحانی؛ تبریک زندانیان، تهدید کیهان

دویچه‌وله: ۴۷ زندانی سیاسی در پیامی پیروزی حسن روحانی را در انتخابات ۲۴ خرداد به او و مردم ایران تبریک گفتند. این زندانیان از روحانی انتظار دارند “به فضای امنیتی و پلیسی حاکم بر جامعه” پایان دهد.

ده‌ها فعال سیاسی اصلاح‌طلب که پس از انتخابات سال ۸۸ به زندان افتاده‌اند با فرستادن پیامی “پیروزی شگفت‌انگیز” حسن روحانی در انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری را به او و مردم تبریک گفته‌اند.

در نامه زندانیان سیاسی که متن آن دوشنبه، ۲۷ خرداد در سایت خبری کلمه منتشر شد از روحانی به عنوان “نامزد مورد حمایت آقایان خاتمی و هاشمی و تحول خواهان و تمامی احزاب، گروه‌ها و افرادی که در چنین روزی در کنار ملت ایران منادی دفاع از انتخابات آزاد و سالم بودند” یاد شده است.

حسین شریعتمداری، نماینده رهبر جمهوری اسلامی، در سرمقاله روز دوشنبه روزنامه کیهان تاثیر حمایت اصلاح‌طلبان در پیروزی روحانی را منکر شده و تهدید می‌کند که “اعلام حمایت آنان از نامزدی آقای روحانی نمی‌تواند مانع مجازات آنها باشد.”

“رای مردم نفی مطلق‌گرایی بود”

امضاءکنندگان این پیام زندانیان زندان‌های اوین و رجایی‌شهر هستند. محسن میردامادی، ابوالفضل قدیانی، علیرضا بهشتی شیرازی، مصطفی تاجزاده، عبدالله مومنی، محسن امین زاده، علیرضا رجایی، و فیض‌الله عرب‌سرخی از جمله افرادی هستند که نامشان پای این پیام به چشم می‌خورد.

زندانیان سیاسی می‌نویسند: «این انتخاب شگفتی‌ساز رای مجدد ملت ایران به احیای جمهوریت نظام و حق حاکمیت مطلق رای و اراده ملت بود که به‌ویژه در سال‌های اخیر در زیر گرد و غبار اندک‌سالاری، مطلق‌گرایی، جزم اندیشی و قیم‌مآبی رو به اضمحلال می‌رفت.»

حسین شریعتمداری نوشت: «با انتخاب آقای روحانی، سه جریان جبهه اصلاحات، اطرافیان آقای هاشمی رفسنجانی و اصحاب فتنه تلاش گسترده و از قبل پیش‌بینی شده‌ای را برای مصادره آرای ایشان به نفع خود آغاز کردند. این تلاش با استناد به حمایت آقایان هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی از آقای روحانی صورت گرفته و ادامه دارد.»

“نتیجه‌ی ۴ سال صبوری و تحمل رنج‌ها”

“فتنه” عنوانی است که حامیان علی خامنه‌ای به جنبش اعتراضی به نتایج اعلام شده‌ی انتخابات سال ۸۸ می‌دهند. امضاءکنندگان پیام یاد شده از همراهان و فعالان این جنبش هستند.

زندانیان سیاسی در پیام تبریک خود تاکید می‌کنند: «مردم پس از پشت سر گذاردن دهه‌ها حوادث تلخ و شیرین در حیات سیاسی و اجتماعی خود و اندوخته‌ای غنی از تجربه، و پس از یک دوره هشت ساله عقل‌گریزی (دست اندکاران اداره امور) بار دیگر به حاکمیت عقلانیت و اعتدال و نفی افراطی‌گری و ماجراجویی رای دادند.»

در بخش دیگری از پیام زندانیان آمده است: «در این سال‌ها هزینه‌های سنگینی پرداخت شد. حصر رهبران معزز جنبش سبز (آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد)، شهادت‌ها و حبس‌ها و آوارگی‌ها و مهاجرت‌ها نمونه‌های بارز ستم‌ها و اجحاف‌هایی هست که روا داشته شد. ولی امروز چهارسال صبوری و بردباری و تحمل رنج‌ها و سختی‌های طاقت فرسای مردم به بار نشسته و ثمر داده است و آینده‌ای بهتر را نیز نوید می‌دهد.»

تکرار اتهام وطن فروشی به اصلاح‌طلبان

شریعتمداری در سرمقاله ۲۷ خرداد کیهان، همانند ۴ سال پیش، اتهام‌های سنگینی را به اصلاح‌طلبان وارد می‌کند: «اصحاب فتنه و برخی از مدعیان اصلاحات- تاکید می‌شود که برخی و نه همه آنها- بعد از وطن‌فروشی در فتنه آمریکایی- اسرائیلی ۸۸ که با ادعای تقلب در انتخابات کلید خورده بود، در پی آن بودند که از یکسو پشیمانی خود از جنایاتی که مرتکب شده بودند را نشان بدهند و از سوی دیگر برای این شرمندگی و رسوایی پوششی دست و پا کنند.»

ظاهرا با توجه به همین تهدیدها و اتهام‌هاست که نویسندگان نامه به حسن روحانی خواستار “توقف ظلم‌ها و ستم‌هایی که به دلیل کثرت، بدل به رویه‌ای برای بخش‌هایی از حاکمیت شده است” هستند.

زندانیان سیاسی با تاکید بر این که در مورد حل مشکلات اقتصادی نمی‌توان از روحانی انتظار معجزه داشت می‌افزایند “ولی آنچه قطعا از رییس جمهور و دولت جدید انتظار می‌رود بازگرداندن چرخ اداره امور بر مدار عقلانیت و انصاف، محقق ساختن حقوق ملت مصرح در قانون اساسی، پایان دادن به فضای امنیتی و پلیسی حاکم بر جامعه، باز کردن راه‌های مسدود شده‌ی فعالیت نیرو‌ها و نهادهای اجتماعی و مدنی” است.
حسین شریعتمداری، نماینده رهبر جمهوری اسلامی حسین شریعتمداری، نماینده رهبر جمهوری اسلامی

اعتراف اصولگرایان، انکار کیهان

نماینده رهبر جمهوری اسلامی ادعا می‌کند که “نه فقط آقای روحانی وامدار مدعیان اصلاحات نیست، بلکه آنها به آقای دکتر روحانی بدهکار هستند، اگرچه پُز طلبکارانه گرفته‌اند.”

این ادعا در حالی مطرح می‌شود که حسن روحانی در نخستین بیانیه‌ی خود پس از انتخابات که در تلویزیون نیز منتشر شد گفت: «بی شک نقش امیدآفرین آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمد خاتمی و دیگر چهره‌های درخشان نظام در این خیزش و خروش شایسته قدرشناسی است.»

شریعتمداری می‌گوید “مدعیان اصلاحات و اصحاب فتنه” اصرار دارند پیروزی روحانی را “نشانه تضعیف اصولگرایی و تفکر بسیجی در این مرز و بوم قلمداد” کنند، در حالی که به زعم او “اقتدار نظام و جایگاه برجسته کنونی آن در منطقه و جهان مدیون فداکاری بسیجیان و حزب‌الله پاکباخته است.”

برخلاف آنچه شریعتمداری وانمود می‌کند روز گذشته بسیاری از سایت‌های خبری اصولگرایان، از جمله تابناک و الف نتیجه‌ی انتخابات را به معنای نه گفتن شهروندان به عملکرد این جناح تفسیر کرده‌اند.

سایت الف که به احمد توکلی، رئیس پیشین مرکز پژوهش‌های مجلس تعلق دارد ۲۶ خرداد نوشت: «بد سلیقگی در برخورد با جریان معترض و امنیتی كردن فضای رسانه‌ای و محدود كردن تشكل‌های دانشجویی و اساتید دانشگاه‌ها و بستن رسانه‌های مخالف و شرط گذاشتن برای توبه كنندگان فتنه و غیره و غیره و سكوت قاطبه اصولگرائی باعث شد مردم به گزینه دیگری فكر كنند.»

Related posts:

  1. اختصاصی خرداد/ان شا الله مسئولین امانتدار آرای مردم باشند، هاشمی: قاطعانه از روحانی حمایت می کنم
  2. سخنگوی شورای نگهبان بررسی دوباره صلاحیت روحانی را تکذیب کرد
  3. رسیدگی دوباره به صلاحیت روحانی
  4. یحیی آل اسحاق از چهره های اصلی هیئت موتلفه است: اصلاح طلبان چراغ خاموش حرکت می کنند
  5. ولایتی: احساس تکلیف بس است، کاندیدا نشوید

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates