11.01.2022

از طریق هیات عراقی؛ پیام هشدار واشنگتن به تهران در مورد عواقب حمله علیه اهداف آمریکایی


بی‌بی‌سی: تبلیغات حامیان قاسم سلیمانی و ابومهدی مهندس در بغداد
یک مقام عراقى به بى‌بى‌سى فارسى گفته آمريكا پيش از دومين سالگرد كشته شدن قاسم سليمانى به واسطه هياتى عراقى، كه به تهران سفر كرده بود، به ايران هشدار داد كه اگر با حمله به اماكن نظامى و ديپلماتيک آمريكا آسيبى به‌بار بياورد، اين‌بار واکنش آمریکا به گروه‌های مورد حمایت ایران محدود نخواهد شد.

در روزهاى گذشته همزمان با برگزارى مراسم دومین سالگرد قاسم سلیمانى، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران که در حمله هوایی آمریکا در بغداد کشته شد، پایگاه‌هاى آمریکا در عراق و سوریه چند بار هدف حمله‌های راکتى و پهپادى بوده اما این حملات خسارت چندانى نداشت.

به گفته نفیسه کوهنورد، خبرنگار امور خاورمیانه بی‌بی‌سی که اکنون در بغداد است، اعضای این هیات بلندپایه، که مورد اعتماد آمریکا هستند و روابط خوبى هم با ایران دارند، چند روز قبل از سال نو میلادى به تهران سفر کردند.

این اولین بار است که واشنگتن به این شکل از بغداد خواسته تا پیام تهدیدآمیزی را به ایران منتقل کند.

هشدار سالیوان

سولیوان

منبع تصویر، Reuters
توضیح تصویر،

جیک سالیوان گفته آمریکا برای پیش‌گیری از یا پاسخ به هر حمله ایران با متحدان و شریکان خود همکاری خواهد کرد.

صبح امروز جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در هشداری شدید به ایران گفت هر گونه حمله علیه شهروندان این کشور از طرف ایران، با عواقبی سنگین روبرو می‌شود.

ایران با انتشار فهرستی از ۵۱ آمریکایی اعلام کرده این عده را به علت ایفای نقش در ترور قاسم سلیمانی فرمانده سابق نیروی قدس سپاه تحریم کرده است.

جیک سالیوان در بیانیه‌ای، که در واکنش به تصمیم تازه ایران منتشر شده، آورده است این تحریم‌ها در حالی وضع شده که نیروهای نیابتی ایران به عملیات تروریستی خود ادامه می‌دهند.

مشاور امنیت ملی آمریکا تاکید کرده که با وجود اختلاف درباره سیاست واشنگتن در قبال ایران، این کشور در حمایت از شهروندان خود در برابر تهدید و تحریم دیگران یک‌پارچه و متحد است.

آقای سالیوان اضافه کرده که برای پیش‌گیری یا جواب به هر حمله ایران با متحدان و شرکای خود همکاری خواهد کرد.

آن‌گونه که وزارت خارجه دولت ایران اعلام کرده، این افراد را به علت نقش‌شان در “جنایت تروریستی ایالات متحده آمریکا علیه سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی، ترویج تروریسم و نقض حقوق بنیادین بشر، تحت تحریم قرار می‌دهد.”

ایران پیشتر در دی و آبان ۱۳۹۹ دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و نه نفر از مقام‌های ارشد دولت او را در فهرست تحریم‌های خود قرار داد.

دولت ایران می‌گوید این عده در تصمیم‌گیری، برنامه‌ریزی، سازماندهی، تامین مالی، پشتیبانی، راهبری یا اجرای ترور مشارکت داشته‌اند و یا از آن حمایت کرده‌اند.”

در میان اسامی تازه‌اعلام‌شده نام افرادی چون مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا؛ رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی دولت وقت و کنت فرانکلین مک‌کنزی، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ارتش (سنتکام) دیده می‌شود.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates