29.04.2022

پرونده بانک سرمایه؛ حبس برای داماد شاهرودی و تهیه‌کننده “شهرزاد”


دویچه‌وله: در پرونده اختلاس در بانک سرمایه برای برخی دیگر از متهمان احکام حبس و رد مال صادر شده است. داماد رئیس اسبق قوه قضائیه و همچنین تهیه‌کننده سریال شهرزاد از جمله محکومان هستند.

به گفته سخنگوی قوه قضاییه ایران متهمان پرونده اختلاس و تخلف در بانک سرمایه مجموعاً به ۱۷۰ سال زندان محکوم شده‌اند.

یکی از محکوم‌شدگان احمد هاشمی شاهرودی است که حکم ده سال زندان و رد مال در مورد او صادر شده است.

او برادرزاده و داماد محمود هاشمی شاهرودی، رئیس پیشین قوه قضائیه و رئیس اسبق مجمع تشخیص مصلحت نظام است.

دیگر محکومان این پرونده محمد امامی، شریک شاهرودی است که حکم ۲۰ سال زندان گرفته است.

ذبیح‌الله خداییان، سخنگوی قوه قضائیه ایران، روز سه‌شنبه ششم اردیبهشت، در یک نشست خبری در تهران در توضیح برخی احکام صادرشده گفت که محمد امامی به جرم “اخلال کلان در نظام اقتصادی” به ۲۰ سال حبس، رد مال و انفصال از خدمات دولتی و شهاب‌الدین غندالی به جرم “معاونت در اخلال در نظام اقتصادی” به ۱۲ سال و ۶ ماه حبس محکوم شدند.

محمد امامی از تهیه کنندگان جوان و مشهور سینما در جمهوری اسلامی‌ست که در سال‌های اخیر نامش با فساد کلان اقتصادی در صندوق ذخیره فرهنگیان و بانک سرمایه گره خورده است.

او در ساخت سریال “شهرزاد” به کارگردانی حسن فتحی نیز به عنوان یکی از تهیه کنندگان فعالیت داشت.

شهاب‌الدین غندالی، مدیرعامل سابق صندوق ذخیره فرهنگیان هم به ۱۲ سال و ۶ ماه زندان محکوم شده‌است. در زمان دستگیری غندالی در سال ۱۳۹۵، اعلام شد که در دوره مدیریت وی مبلغ هشت هزارمیلیاردتومان از این صندوق اختلاس شده است.

سخنگوی قوه قضاییه همچنین از محکومیت یکی دیگر از متهمان پرونده بانک سرمایه به ۲۰سال زندان و رد مال “به جرم مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی” خبر داد. او ولی نام این محکوم را عنوان نکرد با این توضیح که “چون حکم غیابی است اسمش را نمی گویم”.

پیش‌تر نام باقر هاشمی‌شاهرودی، فرزند رئیس پیشین شورای تشخیص مصلحت نظام هم در این پرونده مطرح شده بود. گفته می‌شود که او در عراق زندگی می‌کند.

پرونده‌ای با ۴۰۰ متهم و محکوم از میان حکومتی‌ها و بستگانشان

در گزارش محرمانه تحقیق و تفحص مجلس که آذرماه سال گذشته محمود صادقی، نماینده سابق مجلس آن را منتشر کرد، اسنادی دیده می‌شود که بنا بر آنها محمد امامی و احمد هاشمی شاهرودی، سال ۹۲ املاک بانک سرمایه واقع در لواسان، شمیران و خیابان فرشته را به ارزش بیش از ۴۰۰ میلیارد تومان خریده اند، ولی تا سال ۹۵ چک‌های مربوط به خرید این املاک را پرداخت نکرده و سرانجام همان املاک را “با چند برابر قیمت” برای تهاتر بدهی خود به بانک سرمایه فروخته‌اند.

در یک مورد دیگر، این دو شریک در سال ۹۲، یک ملک را به قیمت ۲۶ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان از بانک سرمایه خریداری کرده و در سال ۹۴ همان ملک را به قیمت ۹۶ میلیارد تومان به بانک سرمایه فروخته‌اند تا بدهی‌های خود به این بانک را تسویه کنند.

رسیدگی به پرونده تخلفات ۱۴ هزار میلیارد تومانی بانک سرمایه که پای شماری از مقام‌های حکومتی یا بستگان نزدیک آنها در آن بوده است، از دی ماه سال ۹۷ در دادگاه ویژه جرایم اقتصادی به ریاست قاضی اسدالله مسعودی مقام شروع شد. مسعودی در ابتدا گفته بود که این پرونده ۴۰۰ متهم دارد.

در مراحل اولیه رسیدگی به این پرونده کلان فساد در جمهوری اسلامی عمار صالحی، پسر عطاء‌الله صالحی، فرمانده سابق ارتش به ۱۰سال زندان محکوم شد و هادی رضوی، داماد محمد شریعتمداری، وزیر کار ایران در دولت حسن روحانی هم حکم ۲۰ سال حبس گرفت. هادی رضوی در کنار امامی تهیه کننده دیگر شهرزاد بود. از این دو به عنوان “نماد‌های فساد در سینما و سرایت‌دهندگان پول‌های کثیف به این عرصه” یاد می‌شود.

حکم ۲۰ سال حبس برای حسین هدایتی، از سرمایه‌گذاران فوتبال در ایران و همچنین محکومیت پرویز کاظمی، وزیر پیشین رفاه ایران در دولت محمود احمدی‌نژاد از دیگر اتفاقات در جریان رسیدگی به پرونده بانک سرمایه است.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates