30.07.2022

آخرین گزارش‌ها از سیل در ایران؛ شمار قربانیان در نقاط مختلف ایران از ۵۵ نفر گذشت


ارونیوز: شمار قربانیان سیل و باران‌های سیل‌آ‌سای چند روز اخیر در نقاط مختلف ایران بر اساس گزارش سازمان هلال احمر به ۵۶ نفر افزایش یافت.

این در حالیست که تا ساعت بیست شب جمعه شمار قربانیان و مفقودین سیلاب‌های اخیر در ایران به ترتیب ۵۳ و ۱۶ نفر گزارش شده بود.

ایرنا، خبرگزاری رسمی ایران به نقل از رئیس سازمان امداد و نجات ایران اعلام کرد بر اثر سیلاب های اخیر در کشور همچنین ۱۸ نفر تاکنون مفقود شده‌اند.

مهدی ولی پور، رئیس سازمان امداد و نجات ایران روز شنبه به ایرنا گفت: از ابتدای مرداد تاکنون ۲۱ استان کشور تحت تاثیر سیلاب بودند.

وی همچنین از لرستان، چهارمحال و بختیاری، اصفهان، یزد و تهران به عنوان‌های استان‌هایی نام برد که جمعه شب بیشتر از دیگر نقاط متاثر از سیلاب بوده‌اند.

به گفته مسئولان دست کم ۶۳ شهرستان در ۱۸ استان حادثه دیده درگیر سیل و ویرانی شده‌اند و اغلب راه‌های اصلی ارتباطی در این استان‌ها از جمله‌ جاده‌های چالوس و هراز مسدود است.

این در حالیست که جمعیت هلال احمر از ۲۰ استان و ۱۱۱ شهرستان نام برده که متاثر از باران‌های سیل‌آسا و سیلاب‌های اخیر بوده‌اند.

استهبان فارس که بیست و دو تن از ساکنان آن اوایل مرداد قربانی سیل شدند از جمله نقاطی است که زودتر از دیگر مناطق ایران دستخوش بارش‌های سیل‌آسا شده بود.

رئیس سازمان مدیریت بحران ضمن اشاره به تغییرات اقلیمی به عنوان منشا اصلی رویدادهای آب و هوایی ناگهانی اخیر در باره دلیل بالا بودن شمار قربانیان سیل در استهبان فارس گفته است: ظرف ۲۸ دقیقه به اندازه‌ای نزولات آسمانی زیاد بود که همه منطقه را دستخوش تغییر کرد.»
هشدار سازمان هواشناسی نسبت به ادامه بارش‌های سیل‌آسا

از سوی دیگر سازمان هواشناسی ایران روز شنبه نسبت به ادامه بارش‌های سیل‌آسا در ۲۲ استان کشور و تداوم فعالیت سامانه موسمی «مانسون» طی پنج روز آینده هشدار داد.

بر اساس این گزارش، استان‌های آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، دامنه‌های جنوبی البرز در در زنجان، ‌قزوین،‌ البرز و تهران فردا یکشنبه نهم مرداد با بارش باران توام با رعدوبرق و وزش باد شدید همراه خواهد بود.

باران‌های سیل‌آسا و سیلاب جدا از ایران چند کشور دیگر منطقه را نیز در بر گرفته است. به گزارش وزارت کشور امارات عربی متحده سیلال که از روز چهارشنبه این کشور را درنوردیده تاکنون دست کم هفت کشته به جا گذاشته است.

از سوی دیگر منابع خبری در افغانستان نیز از کشته شدن دست کم ۱۲ نفر و ویرانی ده‌ها منزل مسکونی بر اثر جاری شدن سیلاب در سه ولایت این کشور خبر دادند.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates