30.07.2022

ایران می‌گوید یک تبعه سوئدی را به اتهام جاسوسی بازداشت کرده

بی‌بی‌سی: وزارت اطلاعات ایران اعلام کرده که یک تبعه سوئد را به اتهام جاسوسی بازداشت کرده است.

در اطلاعیه ای که رسانه های ایران منتشر کرده اند از قول وزارت اطلاعات گفته شده است «متهم سوئدی که در سفرهای چندگانه‌ پیشین به ایران، به‌دلیل برخی رفتارها و ارتباطات مشکوک، در لیست مظنونین واحد ضدجاسوسی وزارت اطلاعات قرار گرفته بود، همیشه از لحظه‌ی ورود به کشور، کلیه تحرکات، ارتباطات، سفرهایش به شهرهای مختلف کشور که کلا خارج از مقاصد و رویه‌های گردشگری انجام می‌شدند تا هنگام خروج از مرزهای جمهوری اسلامی ایران، دقیقاً تحت نظر مأمورین زبده‌ ضدجاسوسی این وزارت‌خانه قرار می‌گرفت.»

بر اساس این گزارش، وزارت اطلاعات ایران گفته است شهروند سوئدی بازداشت شده «چند ماه پیش و درپی دستگیری یک جاسوس دیگر اروپایی، با مأموریت کسب اطلاع از چگونگی افشای هویت آن جاسوس و نوع و میزان اطلاعاتی که به تور اطلاعاتی این وزارت‌خانه افتاده بود، مجدداً وارد کشور شد… و بالاخره با تکمیل مستندات در هنگام خروج از کشور با حکم مرجع قضایی بازداشت شد.»

وزارت اطلاعات ایران گفته شهروند سوئدی بازداشت شده پیش از سفر به ایران، سابقه سفر به اسرائیل را دارد. وزارت اطلاعات در اطلاعیه اش سوئد را «رژیم بدسابقه‌» توصیف کرده که «تاکنون چندین جاسوس نیابتی برای رژیم اشغالگر قدس را پشتیبانی کرده است».

جمهوری اسلامی ایران اسرائیل را به رسمیت نمی شناسد و برای اشاره به آن از اصطلاحاتی همچون رژیم اشغالگر قدس استفاده می‌کند.

اطلاعیه وزارت اطلاعات به نام احمدرضا جلالی شهروندن ایرانی- سوئدی زندانی در ایران هم اشاره کرده که ماموران وی را به جاسوسی متهم و به اعدام محکوم کرده اند.

سوئد یک مامور قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران به نام حمید نوری را که در اعدام های گسترده تابستان ۶۷ دست داشته، بازداشت و به اتهام جنایت جنگی و قتل عمد به زندان ابد محکوم کرده است.

از زمان بازداشت وی، دولت سوئد درباره خطر دستگیری خودسرانه اتباعش در سفر به ایران هشدار داده و از شهروندان سوئدی از جمله اتباع دوتابعیتی ایرانی – سوئدی خواسته از سفر به ایران خودداری کنند.

مقام های ایرانی در اردیبهشت سال جاری هم یک شهروند ۳۰ ساله سوئدی را بازداشت کرده بود.

به غیر از سوئد، آمریکا، فرانسه و بریتانیا درباره سفر به ایران به اتباع خود هشدار داده اند.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates